Przyszłą karierę warto planować odpowiednio wcześnie, najlepiej już w trakcie szkoły średniej. Świadomość tego, co chcemy robić w przyszłości, pomoże nam lepiej dobrać kierunek studiów i nie tylko.

W wieku nastoletnim zazwyczaj nie myślimy jeszcze o swojej przyszłej karierze, a szkoda. Wczesne zaplanowanie zawodowej przyszłości, pomoże uniknąć wielu błędów, które mogą znacznie opóźnić osiągnięcie naszych celów. Wiedząc, co chcemy robić w życiu, mamy przed sobą jasno wytyczoną drogę, która poprowadzi nas prosto do sukcesu.

Nadal nie wiesz, co chcesz robić w życiu?

Ustalenie tego, czym planujemy się zajmować w życiu zawodowym, nie jest łatwe, jednak warto zacząć rozmyślać nad swoją karierą najwcześniej jak to możliwe. Co robić w sytuacji, gdy nadal nie mamy pojęcia, jaki zawód chcemy w przyszłości wykonywać?  Podjęcie tak ważnej decyzji, nie jest łatwe, istnieją jednak sposoby na to, by móc stwierdzić, czym chcemy się zajmować przez całe nasze zawodowe życie.  Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Praca w zespole, czy samodzielność?
  • Praca fizyczna, czy umysłowa?
  • Kontakt z ludźmi, czy praca w odosobnieniu?
  • Przedmioty ścisłe, czy języki?

Po odpowiedzeniu sobie na te pytania, mamy już zarys tego, jakie zawody moglibyśmy w przyszłości wykonywać, a do jakich z pewnością się nie nadajemy.

Wybrałem zły kierunek studiów, co robić?

Wydawało ci się, że studia, które wybrałeś to strzał w dziesiątkę? Pierwsze miesiące na uniwersytecie były w porządku, aż w końcu zorientowałeś się, że to nie to? Jeśli jest już za późno, by przenieść się na inny kierunek, zrezygnuj.  Nie przejmuj się opinią ludzi, zdaniem rodziców, ani poczuciem winy z powodu zmarnowanych kilku miesięcy. W przyszłym roku możesz zacząć od nowa. Nie traktuj czasu poświęconego na studiowanie niewłaściwego kierunku, jako zmarnowanego, w końcu pomógł ci uchronić się przed życiowym błędem. Przerwanie studiów w trakcie roku akademickiego to nie tragedia. Zostało ci kilka wolnych miesięcy do momentu ponownego startu? Wykorzystaj ten czas jak najlepiej, nabywając doświadczenie w zawodzie, ucząc się nowego języka, lub udzielając się w wolontariacie. Nie wiesz gdzie szukać pracy dodatkowej, na krótki termin? Wykorzystaj pracuj.pl lub inny portal zamieszczający oferty pracy.