Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych aspektów podczas poszukiwania zatrudnienia. W końcu każdy chciałby otrzymywać godną płacę za wykonywane obowiązki. Sprawdź, ilu Polaków jest usatysfakcjonowanych z wynagrodzenia za pracę, a ilu chętnie znalazłoby lepiej płatną posadę.

Ilu Polaków otrzymuje godne wynagrodzenie?

Tylko co 3 osoba jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia – jak wynika z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez portal Pracuj.pl. Aż 4 na 10 pracowników, czyli 39% jest rozczarowanych z powodu otrzymywanych zarobków, a co trzeci pytany nie ma zdania na ten temat.

Posiadane kwalifikacje a otrzymywane wynagrodzenie

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy pracując na danym stanowisku nie zarabiasz za mało w stosunku do swojego doświadczenia? Otóż, 37% badanych również uważa, że pensja nie jest adekwatna do ich kwalifikacji. Pozytywne zdanie na ten temat ma natomiast 33% respondentów – w większości są to osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Niezadowolenie szerokiej grupy osób, może wynikać z dość łatwego dostępu do informacji dotyczących przeciętnego wynagrodzenia w danej branży. Taką świadomość zgłasza aż 50% pytanych. Jeśli nie wiesz jak Twoja pensja wypada na tle innych osób z branży, to na portalu zarobki.pracuj.pl możesz to sprawdzić. Poznanie standardów rynkowych może być motywacją do poszukania lepiej płatnego zajęcia albo przekwalifikowania .

Możliwość negocjowania wynagrodzenia

Pracujesz w swojej firmie już 10 lat, jednak nigdy nie pomyślałeś o tym, żeby wynegocjować dla siebie lepsze wynagrodzenie? W Twoim miejscu pracy nikt nie rozmawia o ewentualnej podwyżce? Nie wiesz nawet jak mógłbyś zacząć taką rozmowę z pracodawcą? W takiej samej sytuacji jest 24% badanych. Co czwarta osoba dostawała podwyżkę tylko z inicjatywy pracodawcy, a 51% respondentów starało się o podwyżkę w ciągu ostatnich dwóch lat. Prawie połowa badanych – dokładnie 48% deklaruje, że w ich firmie system wynagrodzenia jest zrozumiały i czytelny. Co ciekawe, aż 36% osób twierdzi, że potrafi wynegocjować dla siebie lepsze wynagrodzenie.

Ile zarabiasz?

Wysokość wynagrodzenia jest tematem niechętnie poruszanym przez Polaków. Tylko co 4 badany nie ma problemu z wyjawieniem informacji o swoich zarobkach, a 42% nie chcą dzielić się wiadomością na temat otrzymywanej pensji. Aż 74% respondentów uważa, że w każdej ofercie pracy powinna znaleźć się informacja na temat wynagrodzenia.