Pracoholizm oznacza uzależnienie od pracy, które powoduje stopniowy zanik życia osobistego i zaburzenia zdrowotne. Jest to bez wątpienia jeden z największych problemów, dotykających wielu pracowników małych i dużych firm. Jak rozpoznać objawy pracoholizmu i w jaki sposób można z nim walczyć? Poznaj odpowiedzi.

Jakie są objawy pracoholizmu?

W Polsce problematyka pracoholizmu nie jest jeszcze tak popularna, jak na przykład w Japonii, w której już w 1969 roku zaistniało pojęcie karōshi, śmierci z przepracowania. Znaczna część polskiego społeczeństwa nie zdaje sobie więc sprawy z tego, czym jest pracoholizm i jak rozpoznać uzależnienie od pracy. Zastanawiasz się, czy problem dotyczy również Ciebie? Zwróć uwagę na charakterystyczne objawy pracoholizmu, takie jak: potrzeba ciągłego bycia w pracy i mówienia o pracy. Pracoholicy spędzają w firmie większą część dnia. To osoby, które rezygnują z hobby, czasu wolnego i spotkań rodzinnych lub towarzyskich na rzecz obowiązków służbowych. Kolejną, typową cechą pracoholików jest ich perfekcjonizm i towarzyszące mu przekonanie, że nikt nie wykona danego zadania lepiej, niż oni. Uzależnienie od pracy i zaniedbanie życia prywatnego i kwestii zdrowotnych sprawiają, że pracoholicy często chorują, są sfrustrowani i zestresowani.

Walka z pracoholizmem – poznaj najskuteczniejsze metody

Jak pokonać pracoholizm? Jeśli podejrzewasz, że praca zdominowała Twoje życie i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić i odzyskać nad sobą kontrolę, koniecznie porozmawiaj o tym z terapeutą. Specjalista podpowie Ci, co należy zrobić, by uporać się z tym problemem. Często zdarza się bowiem, że pracoholizm wynika z pewnych niezaspokojonych potrzeb lub niskiej samooceny. Terapeuta dokładnie przeanalizuje wszystkie przesłanki i poszuka odpowiednich rozwiązań.

Odwiedź https://theprotocol.it/ i znajdź satysfakcjonującą pracę

Możesz też samodzielnie podjąć próbę walki z pracoholizmem. Zastosuj metodę małych kroków: planuj swój dzień w taki sposób, by znaleźć w nim czas dla siebie i dla bliskich. Zacznij rozwijać swoje życie osobiste: poszukaj nowych zainteresowań, poznawaj nowych ludzi. W ciągu dnia wygospodaruj minimum kwadrans na aktywność fizyczną – może to być spacer, jogging, joga lub jakakolwiek inna forma sportu czy rekreacji.

Jak opanować pracoholizm – oto praktyczne wskazówki

Nie jest łatwo opanować pracoholizm i wie o tym każdy, kto próbował zerwać z tym zgubnym nałogiem. W walce z pracoholizmem nie ma dróg na skróty. Musisz każdego dnia, rozważnie i konsekwentnie realizować swój plan dnia, zgodny z koncepcją work-life balance. Zacznij uważnie analizować swoje samopoczucie, potrzeby, marzenia i ambicje. Zatrzymaj gonitwę natrętnych myśli, związanych z pracą i spróbuj skoncentrować się wyłącznie na sobie.

Nowa, ciekawa praca? Sprawdź, co oferują pracodawcy na Pracuj.pl!

Odczuwasz zmęczenie pracą, lecz na myśl o wakacjach robi Ci się słabo i czujesz narastającą panikę? To wyraźny sygnał, że musisz odpocząć. Poproś pracodawcę o kilka dni urlopu i precyzyjnie zaplanuj każdą godzinę wolnego czasu. Zadbaj o to, by nie mieć ani chwili na rozmyślania o służbowych obowiązkach.

Podsumowanie

Pracoholizm jest bardzo poważnym nałogiem, który obniża jakość Twojego życia oraz wydajność Twojej pracy. To zupełnie naturalne, że potrzebujesz czasu na regenerację, wypoczynek i samorozwój. Zatroszcz się o siebie i swoich bliskich, starannie planując każdy dzień. Zachowaj równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, by utrzymać zdrowie, wysoką motywację i poczucie spełnienia.

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/z-jakich-narzedzi-korzysta-sie-w-pracy-business-intelligence