Mnóstwo ludzi przyszło na sobotni koncert zespołu Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej. Afrykanie zachwycili jędrzejowską publiczność swoim śpiewem i niewiarygodną wprost dawką optymizmu. Muzycy zaintrygowali publiczność barwnymi strojami, plecionymi włosami; równocześnie jednak zachwycili śpiewem i tańcem. Głównym przesłaniem grupy jest zachęta do dawania świadectwa o wierze przykładem własnego życia. Życie członków zespołu  nie należy do łatwych. O. Roman Woźnica, założyciel grupy i koordynator trasy koncertowej w Polsce, który prowadził koncert, wyjaśniał, że zespół tworzą osoby mocno związane z Kościołem, ale też mające za sobą bagaż doświadczeń wojny, problemu biedy i bezrobocia. Ponad połowa członków grupy w swoim kraju szuka pracy. Mimo to są radośni i zarażają optymizmem.

– To jest ufność młodego Kościoła. Wybrzeże Kości Słoniowej ma za sobą tylko 120 lat ewangelizacji. My misjonarze każdego dnia widzimy nawrócenia i to jest dla nas wielką radością. Każdy koncert to także modlitwa o pokój w Afryce – wyjaśnia O. Roman Woźnica.

W naturalny sposób, poprzez pieśni, mówią o wierze, miłości i przede wszystkim o Chrystusie. Dzielą się swoją wiarą i przekonaniem, że zaufanie Bogu daje każdemu człowiekowi siłę do tego, by pokonać wszelkie trudności w życiu. Koncert wplótł się w ogólnopolski projekt Roberta Grudnia “Każdemu marzy się wolność”, poświęconego 150. rocznicy powstania styczniowego. Z tej okazji goście z Afryki na zakończenie zaśpiewali, wspólnie z publicznością, „Marsz, marsz Polonia”.

W podziękowaniu za możliwość występu w jędrzejowskim klasztorze, ojciec opat Edward Stradomski otrzymał od członków zespołu ręcznie malowany batik przedstawiający ostatnią wieczerzę.

Po koncercie publiczność ustawiła się w kolejce po autografy, a także płyty i afrykańskie pamiątki, by w ten sposób wesprzeć misyjne dzieło na czarnym lądzie.

Koncertowi towarzyszyła wystawa w krużgankach klasztoru „Powstanie 1863 roku – Gorzka Chwała” przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Podczas kolejnego koncertu, 3 sierpnia, wystąpią wiolonczelistka Urszula Mizia i gość z Finlandii Dan Lonnqvist, który zagra na organach. Początek godz. 19, wstęp wolny.