Wybitny aktor Krzysztof Globisz i młody, utalentowany pianista Piotr Wierciński wystąpili w podczas kolejnego koncertu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.  Koncert zatytułowany „Nadzieja, walka, chwała. Małogoszcz 1863” był literacko-muzyczną opowieścią powstaniu styczniowym i bitwie pod Małogoszczem. Stanowił również część autorskiego projektu dyrektora festiwalu w Jędrzejowie Roberta Grudnia – „Każdemu marzy się wolność” – poświęconego obchodom 150. rocznicy narodowego zrywu. Sylwetki artystów komentarz historyczny zaprezentowała Anna Drela, dziennikarz i historyk.

Wiersze o przywódcach i bohaterach powstania, fragmenty wspomnień Ludomira Grzybowskiego i Antoniego Jeziorańskiego z tego okresu czytał Krzysztof Globisz. Publiczność z zaciekawieniem wsłuchiwała się m.in. w szczegóły bitwy pod Małogoszczem.

Doskonałą ilustrację do tych tekstów stanowiła muzyka Fryderyka Chopina, oparta o polską kulturę ludową i oddająca dążenia narodowe Polaków. Utwory wykonywał młody, utalentowany pianista Piotr Wierciński.

W koncercie udział wzięła również delegacja z Małogoszcza: burmistrz Jan Głogowski, przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Bazylewicz oraz Anna Czarnecka-Skrobot. Na ręce artystów burmistrz Jan Głogowski złożył okazały kosz kwiatów i podziękował za to, że w programie tegorocznego festiwalu znalazło się miejsce na wspomnienie bitwy pod Małogoszczem, która miała tak istotny wpływ na późniejsze losy miasta i jego mieszkańców: – Obchody150. rocznicy bitwy pod Małogoszczem zaczęliśmy konferencją naukową w Krakowie, później w Małogoszczu odbyła się druga część uroczystości połączona z rekonstrukcją bitwy. Dzisiejszy koncert doskonale wpisuje się w te obchody, stanowi niejako ich zwieńczenie.