Jędrzejów. Ukazała się nowa publikacja poświęcona dziejom naszego miasta, zawierająca pełny wykaz mieszkańców z 1886 r.

Książkę autorstwa Krzysztofa Ślusarka, zatytułowaną „Mieszkańcy Jędrzejowa Anno Domini 1886”, wydała krakowskie wydawnictwo „Historia Iagellonica”. W istocie jest ona zbiorową fotografią mieszkańców Jędrzejowa. Bazując na założonych w 1886 r. księgach ludności stałej, autor odtworzył nazwiska wszystkich mieszkańców Jędrzejowa, a następnie dokonał gruntownej analizy wyodrębnionej w ten sposób społeczności. W pracy znajdujemy więc informację na temat tego, ile osób na stałe mieszkało w mieście, jaka była struktura płci i wieku, skąd się wywodzili, czym się zajmowali i gdzie mieszkali.

Niektóre ustalenia są dość zaskakujące. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy Jędrzejowa Anno Domini 1886 należeli do ludzi młodych. Na ogólną liczbę 4506 osób na stałe zamieszkujących miasto dzieci i młodzież w wieku do 19 lat stanowiły 43proc. Odsetek dwudziestolatków wynosił natomiast 19 proc, a trzydziestolatków – 14 proc. Blisko 40 proc. ogółu mieszkańców to ludność napływowa. Najwięcej przybyszów pochodziło z najbliższych okolic, tj. z powiatu jędrzejowskiego i guberni kieleckiej. Wśród osiedleńców najwięcej było katolików (66 proc.) i wyznawców judaizmu (32 proc.). Ci pierwsi wywodzili się głównie z sąsiadujących z Jędrzejowem gmin Raków i Prząsław, drudzy natomiast z najbliżej położonych osad i miast, takich jak Chęciny, Wodzisław i Sobków.

Książkę uzupełnia pełny wykaz 4506 mieszkańców, zawierający imię i nazwisko, miejsce i rok urodzenia, numer domu oraz informacje na temat pochodzenia społecznego, wyznania, źródła utrzymania, a także – w niektórych wypadkach – roku śmierci.

Książkę można nabyć w redakcji „Gazety Jędrzejowskiej”.