Utrata pracy, dla niektórych może być traumatycznym doświadczeniem, jak sobie z nim poradzić?

Niespodziewana utrata pracy, dla wielu osób jest powodem załamania psychicznego. Rozwiązanie umowy szczególnie ciężko przechodzą osoby, które poświęciły danej firmie kilka lub kilkanaście lat życia. Z utratą pracy ciężko jest się pogodzić, warto jednak postarać się szybko znaleźć wyjście z tej niekomfortowej sytuacji.

Straciłeś pracę? To nie koniec świata!

Dziś oferty pracy można znaleźć dosłownie wszędzie. Propozycje zatrudnienia widnieją na portalach społecznościowych, serwisach, takich jak pracuj.pl, czasopismach internetowych oraz tych tradycyjnych. Wydawać by się mogło, że mnogość ciekawych ofert sprawia, że utrata pracy w dzisiejszym świecie nikogo nie załamie. Młodsze pokolenia z pewnością są przyzwyczajone, do częstego zmieniania miejsc zatrudnienia, dziś to po prostu norma. Osoby reprezentujące starsze pokolenie mogą mieć duży problem z przystosowaniem się do takiej sytuacji. Z utratą pracy ciężko się też pogodzić zatrudnionym, którzy na etacie w danej firmie spędzili kilka dobrych lat. Jak sobie radzić z traumą po utracie pracy? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że to nie praca definiuje nas jako osoby. Przez jakiś czas będziesz bezrobotnym? Nie czyni cię to kimś mniej wartościowym! Zamiast siedzieć i zamartwiać się przyszłością, przeznacz wolny czas na pomaganie innym ludziom, samorozwój i przede wszystkim na szukaniu nowej, ciekawszej oferty pracy. Nie możesz znaleźć zatrudnienia, a brak zajęcia jest dla ciebie męczący? Poświęć się pracy w wolontariacie, w ten sposób nie zarobisz pieniędzy, ale zdobędziesz nowe, ciekawe doświadczenia i znajomości.

Utrata pracy przez bliską osobę, jak pomóc?

Utrata pracy może dotknąć nas lub kogoś z naszej rodziny. Jak pomóc bliskiej osobie, która nagle straciła zatrudnienie? Przede wszystkim daruj sobie oklepane słowa pocieszenia. „Wszystko będzie dobrze” nikogo nie satysfakcjonuje. Zamiast skupiać się na nieudolnym pocieszaniu, pomóż bliskiej osobie w inny sposób, np. przeglądając wraz z nią oferty pracy, czy spędzając z nią wolny czas.