Zwiedzanie Ziemi Jędrzejowskiej może być bardzo urozmaicone. Turyści mogą bowiem wybrać niemal wszystkie formy aktywnego wypoczynku: wycieczki piesze, rowerowe i samochodowe, spływy kajakowe; mogą także zwiedzać ścieżki edukacyjne.

Trasa piesza po mieście Jędrzejowie

Trasa nieoznakowana. Zwiedzanie Jędrzejowa proponujemy rozpocząć od Rynku – czyli pl. T. Kościuszki. Główną atrakcją turystyczną jest tu oczywiście Muzeum im. Przypkowskich, gdzie znajduje się m.in. unikatowa w skali światowej kolekcja zegarów słonecznych.

Warto także obejrzeć pochodzące z XVIII i XIX w. kamieniczki, usytuowane przy wschodniej i południowej pierzei pl. Kościuszki.

Z pl. Kościuszki, idąc ul. Kościelną, możemy dojść do kościoła Św. Trójcy, gdzie warto obejrzeć odrestaurowane niedawno wnętrze oraz otoczenie kościoła.

Z kościoła Św. Trójcy blisko jest na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się zabytkowe nagrobki z XIX i początków XX wieku. By dojść do cmentarza, spod kościoła Św. Trójcy należy skręcić w lewo w ul. Jana Pawła II, następnie w lewo w ul. Kielecką i po przejściu ok. 150 m – w prawo w ul. Cmentarną.

Po obejrzeniu cmentarza parafialnego Św. Trójcy wracamy na pl. Kościuszki. Stamtąd łatwo trafić do klasztoru oo. Cystersów, który leży w odległości ok. 2,5 km od centrum miasta. By dojść do klasztoru, z pl. Kościuszki należy skręcić w ul. 11 Listopada (droga krajowa nr 78 w kierunku Zawiercia i Katowic).

Po drodze do klasztoru można wstąpić na stację kolejki wąskotorowej „Ciuchcia Ekspres Ponidzie”. W tym celu z ul. 11 Listopada należy skręcić w lewo w ul. Armii Krajowej. Po przejściu ok. 200 m na wprost widać wjazd na stację.

Szlak pieszy im. ks. Stanisława Konarskiego

Oznaczony kolorem niebieskim pieszy szlak (21 km) prowadzi od przystanku PKS w Jedlnicy, poprzez Małogoszcz do Żarczyc Dużych, gdzie znajduje się obelisk poświęcony pamięci ks. Stanisława Konarskiego, wielkiego Polaka i patrioty. Malownicza trasa turystyczna, która spełnia walory edukacyjne i patriotyczne, zahacza o Górę Czubatka i Wierną Rzekę, czyli Łososinę. Później poprzez Bocheniec prowadzi do Małogoszcza, a następnie od kościoła parafialnego w tej miejscowości – do Żarczyc. Wędrując z Małogoszcza do Żarczyc można podziwiać przepiękne widoki.

Szlak pieszy z Małogoszcza do rezerwatu Milechowy

Oznaczony kolorem czarnym szlak pieszy (15 km) prowadzi od Rynku w Małogoszczu (przystanek PKS) przez wzgórze Sabianów (kapliczka św. Jana), Dziadówki Ciesielskie (Ostoja Dworska), Kościółek (Pasmo Przedborsko-Małogoskie), stację PKP Małogoszcz do rezerwatu Milechowy.

Szlak pieszy z Moskorzewa do Szczekocin

Oznaczony kolorem żółtym szlak pieszy (16 km), zwany Szlakiem Kosynierów, prowadzi po terenie, na którym w 1794 r. rozegrała się bitwa pod Szczekocinami. Trasa prowadzi z Moskorzewa przez Chebdzie, kopiec Kościuszki, Kopiec Grochowskiego (kosynierów), Wewłę, kopiec Prusaków, Chałupki do Szczekocin.

Szlak rowerowy „Miejsca mocy”

Jest to szlak długodystansowy, skupiony na miejscach o charakterze religijnym, a często i pielgrzymkowym. Tworzy zamkniętą pętlę, której początek i koniec znajduje się w Kielcach. Został on wytyczony w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu przebiegał drogami o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Trasa szlaku wytyczona w terenie łączy miejsca kultu religijnego, sanktuaria maryjne oraz inne obiekty sakralne zlokalizowane na terenie województwa świętokrzyskiego.

Na obszarze powiatu jędrzejowskiego szlak przebiega przez Nagłowice, Rakoszyn, Warzyn, Jędrzejów – sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka, a także przez Małogoszcz, gdzie w ołtarzu głównym kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się otaczana kultem rzeźba Chrystusa na krzyżu na tle Jerozolimy.

Szlak kajakowy na rzece Nidzie

Niezwykle urozmaicony szlak kajakowy daje możliwość zwiedzania miejscowych atrakcji, leżących tuż nad rzeką lub bezpośrednio w jej pobliżu, takich jak fortalicja w Sobkowie, skansen w Tokarni. Fragment szlaku leżący na terenie powiatu jędrzejowskiego jest szczególnie godny polecenia. Rzeka niemal na całej długości zachowała tu swój naturalny charakter i jest niezwykle atrakcyjna przyrodniczo i krajobrazowo. Główne miejscowości na szlaku Nidy to Choiny, Żerniki, Sobków, Mokrsko i Motkowice, a poza jego granicami – Pińczów, Chroberz, Wiślica i Nowy Korczyn.

Trasa samochodowa „Zabytkowe kościoły Ziemi Jędrzejowskiej”

Nieoznakowana trasa samochodowa o długości ok. 200 km. Zwiedzanie promujemy zacząć od barokowego, wykonanego z drewna modrzewiowego kościoła Św. Szczepana w Mnichowie. Kościół usytuowany jest przy trasie krajowej nr 7 (ok. 5 km na północ od Jędrzejowa).

Z Mnichowa wyruszamy drogą krajową nr 7 w kierunku Kielc, a następnie w Brzegach skręcamy w prawo do Sobkowa. Po obejrzeniu kościoła św. Stanisława w Sobkowie (w Sobkowie warto też zobaczyć ruiny fortalicji), wyruszamy w kierunku wschodnim do Chomentowa, gdzie znajduje się drewniany kościół św. Marii Magdaleny.

Z Chomentowa wracamy do Sobkowa, a następnie udajemy się w kierunku południowym (przejeżdżamy mostem na Nidzie) i jadąc przez Mokrsko Dolne (można zobaczyć ruiny zamku), Raków, Wolicę i Dalechowy, dojeżdżamy do Imielna, gdzie znajduje się zabytkowy kościół św. Mikołaja z gotycką płaskorzeźbą Pana Jezusa w studni.

Z Imielna jedziemy w kierunku południowym do Mierzwina. Stamtąd, po obejrzeniu kościoła św. Piotra i Pawła, udajemy się w kierunku zachodnim, a następnie jadąc przez Opatkowice Drewniane i Kawęczyn, dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 768 w Łysakowie. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku Kazimierzy Wielkiej. Po minięciu miejscowości Niegosławice skręcamy w prawo do Wodzisławia. Po drodze możemy zwiedzić kościół św. Piotra i Pawła w Piotrkowicach.

W Wodzisławiu zwiedzamy kościół św. Marcina, a następnie udajemy się na zachód do Mieronic, gdzie znajduje się kościół św. Jakuba, w którym zachowały się bardzo interesujące gotyckie polichromie.

Z Mieronic przez Sielec, Kaziny i Zielonki jedziemy do Sędziszowa. Tutaj warto zwiedzić kościół św. Piotra i Pawła. Z Sędziszowa wyruszamy w kierunku Mierzawy i Jędrzejowa. Po drodze zatrzymujemy się w Krzcięcicach, gdzie znajduje się przepiękny późnogotycki kościół św. Prokopa.

Po obejrzeniu kościoła św. Prokopa w Krzcięcicach, wracamy w kierunku Sędziszowa i po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w prawo do Deszna, a następnie przez Trzciniec dojeżdżamy do Rakoszyna, gdzie znajduje się zabytkowy, drewniany kościółek św. Stanisława.

Z Trzcińca przez Nagłowice dojeżdżamy do Oksy. Następnie po zwiedzeniu wybudowanego przez Rejów kościoła św. Mikołaja udajemy się – przez Węgleszyn i Żarczyce – do Małogoszcza.

W Małogoszczu koniecznie trzeba zwiedzić kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, śródmieście miasta oraz cmentarny kościółek na wzgórzu Babiniec. Z Małogoszcza wyjeżdżamy w kierunku południowym i drogą nr 728 udajemy się do Jędrzejowa. Po drodze warto zatrzymać się w Rembieszycach, gdzie znajduje się drewniany kościół św. Piotra i Pawła.

Trasa samochodowa „Zamki, pałace i dwory Ziemi Jędrzejowskiej”

Nieoznakowana trasa samochodowa o długości ok. 160 km. Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Jaronowic, gdzie znajduje się odnowiony dworek szlachecki z XIX stulecia. Z Jaronowic udajemy się drogą krajową nr 78 do Nagłowic. Tutaj zwiedzamy Muzeum Dworek Mikołaja Reja, zabytkowy park oraz pałac Radziwiłłów (obecnie Dom Dziecka).

Z Nagłowic – przez Trzciniec, Sieńsko i Rożnicę – udajemy się do Słupi Jędrzejowskiej, w której trzeba obejrzeć XIX-wieczny pałac (obecnie siedziba Urzędu Gminy).

Ze Słupi Jędrzejowskiej wyruszamy w kierunku Sędziszowa. Przed samym Sędziszowem, w Swaryszowie skręcamy do Krzelowa, gdzie znajdują się park i zabudowania dworskie z XIX w. Z Krzelowa udajemy się w powrotną drogę do Sędziszowa, a następnie w kierunku Mierzawy i Jędrzejowa. Po minięciu Sędziszowa należy zboczyć nieco z trasy i udać się do Pawłowic, gdzie znajduje się ładny pałacyk z XIX w. (obecnie siedziba Szkoły Podstawowej). Z Pawłowic wracamy na główną drogę w kierunku Jędrzejowa i zatrzymujemy się przy dworku w Krzcięcicach.

Z Krzcięcic jedziemy w kierunku Mierzawy, a następnie po dojechaniu do drogi krajowej nr 7, skręcamy w prawo w kierunku Krakowa. Na pierwszym skrzyżowaniu w Wodzisławiu skręcamy w lewo i udajemy się pod pałac Lanckorońskich w Brzeziu, nazywany potocznie „kałamarzem”.

Po obejrzeniu pałacu w Brzeziu wracamy na główny trakt do Krakowa, a następnie skręcamy w lewo w kierunku Pińczowa. Po minięciu Piotrkowic i Nawarzyc dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą nr 768 Jędrzejów – Kazimierza Wielka. Tam skręcamy w lewo w kierunku Jędrzejowa. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów w miejscowości Ludwinów skręcamy w prawo i po minięciu Węgleńca, Dalechów i Dzierszyna dojeżdżamy do Imielna. Z Imielna udajemy się do Staw, gdzie znajduje się zespół dworski z 2. poł. XIX w.

Ze Staw udajemy się do Motkowic, a następnie skręcamy w lewo i drogą krajową nr 78 jedziemy w kierunku Jędrzejowa. Po dojechaniu do wsi Borki skręcamy w prawo w kierunku Sobkowa, a następnie – po minięciu Wolicy, Rakowa i Gozny – dojeżdżamy do Mokrska Dolnego i Górnego [link do opisu dworu lub pałacu w części poświęconej zabytkom], gdzie znajdują się ruiny renesansowego zamku Piotra Kmity z XVI w. Z Mokrska możemy jeszcze udać się do pobliskich Kotlic, gdzie można zobaczyć XIX-wieczny dworek.

Z Kotlic wracamy do Mokrska, skąd jedziemy do położonego na przeciwległym brzegu Nidy Sobkowa. W tej miejscowości warto obejrzeć pozostałości dawnej fortalicji (obecnie kompleks rekreacyjno-turystyczny „Zamek Rycerski”).

Europejski Szlak Cysterski

Szlak samochodowy, łączący opactwa cysterskie. Małopolska pętla Szlaku Cysterskiego łączy opactwa w Sulejowie, Jędrzejowie, Koprzywnicy i Wąchocku.

Podróżując Szlakiem Cysterskim warto odwiedzić najstarszy klasztor cysterski w Polsce – archiopactwo w Jędrzejowie.

Świętokrzyski Szlak Literacki

Szlak samochodowy wiodący śladami poetów i pisarzy związanych z województwem świętokrzyskim. Jedna z tras szlaku rozpoczyna się w Nagłowicach, gdzie żył i tworzył Mikołaj Rej i wiedzie przez Jędrzejów, tj. miejsce, w którym ostatnie lata swojego życia spędził bł. Wincenty Kadłubek, a następnie Pińczów i Busko Zdrój do Wiślicy.

Przyrodnicza ścieżka edukacyjna w Korytnicy

Przyrodnicza ścieżka edukacyjna została opracowana przy współpracy naukowców: Kazimierzem Wiechem z Akademii Rolniczej w Krakowie oraz Wacławem Bałukiem, paleontologiem z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie spaceru podziwiać można osobliwości geologiczne okolicy, walory przyrodnicze Góry Łysej i Lasu Grodziskowego, a także zabytkowy kościół, stanowiska archeologiczne oraz rezerwat ornitologiczny na obszarze stawów rybnych.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna im. prof. K. Lanckorońskiej

Ścieżka wytyczona została w pięknym otoczeniu wielowiekowego lasu sielckiego, należącego przez II wojną światową do Lanckorońskich z Brzezia. Oznakowany szlak prowadzi do drzew – pomników przyrody, obdarzonych imionami przedstawiciele rodu: Samuela i Zofii Lanckoroński – fundatorów kościoła w Wodzisławiu; Macieja Lanckorońskiego – wychowanka króla Stanisława Leszczyńskiego; jego syna Antoniego – członka Komisji Edukacji Narodowej; Karola Lanckorońskiego – archeologa, mecenasa sztuki, wysokiego urzędnika na dworze cesarskim w Wiedniu; Karoliny Lanckorońskiej i jej brata Antoniego, ostatniego zarządcy lasu.

Ścieżki rowerowe

Na terenie powiatu jędrzejowskiego wytyczono jedynie kilka ścieżek rowerowych.

Nagłowice – trasa ścieżki rowerowej o nazwie „Szlak Mikołaja Reja”, biegnie na terenie całej gminy. Jej długość wynosi ok. 65 km. Wyróżniono tu trzy pętle. Pierwsza, czerwona, biegnie z Nagłowic przez Rakoszyn, Trzciniec, Deszno, Cierno Żabieniec z powrotem do Nagłowice. Na odcinku Nagłowice – Rakoszyn wyznaczono dodatkowo trzy „ślepe” ścieżki, oznakowane w kolorze czerwonym („Niebieskie Źródła” – prowadzi na Krztyk (3,5 km), „Jezior” (1,2 km) i ścieżka do Nowej Wsi (2,7 km). Druga, pomarańczowa biegnie z Nagłowic przez Ślęcin, Kuźnice, Jaronowice, Trzciniec, Rakoszyn z powrotem do Nagłowic. Pętla trzecia, niebieska, przebiega wokół Nagłowic.

Małogoszcz – w tej gminie wytyczono dwie ścieżki rowerowe. Jedna wiedzie przez zachodnią części gminy z Małogoszcza przez Ludwinów, Kozłów, Wiśnicz, Lasochów, Żarczyce, Mieronice z powrotem do Małogoszcza. Druga – we wschodniej części gminy – prowadzi z Małogoszcza przez Mieronice, Karsznice, Wolę Tesserową, Rembieszyce, Nową Wieś, Bocheniec, Dołki z powrotem do Małogoszcza. Można także wybrać zdecydowanie krótszą trasę, prowadzącą z Małogoszcza przez Bocheniec, zalew w Zakruczu z powrotem do Małogoszcza.

Jędrzejów – nieliczne ścieżki rowerowe wyznaczono jedynie na niektórych ulicach, m.in. na ul. Przemysłowej i Partyzantów

Sędziszów – jedyna ścieżka rowerowa, o długości 1,2 km, usytuowana jest na obrzeżach Bazy Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjnej. Jej trasa okala naturalny zbiornik wody o powierzchni ok. 2 ha.