Owacją na stojąco i bisem rozpoczął się XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. Cystersów.

Początek festiwalu to mocny akord. Wystąpili: profesorowie Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce) i Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały i fletnia Pana), ulubieniec jędrzejowskiej publiczności oraz Robert Grudzień (organy).
Jak powiedział podczas koncertu dyrektor festiwalu Robert Grudzień, tegoroczny program nawiązuje bezpośrednio do 1050. rocznicy chrztu Polski.
– To wyjątkowo ważny jubileusz dla Polski. A my w trakcie koncertów staramy się nawiązywać do najistotniejszych wydarzeń z życia kościoła i historii Polski – podkreślił dyrektor.
Natomiast już w najbliższą sobotę, czyli 9 lipca, polską i europejską muzykę sakralną zaprezentuje Kapela Polonica, w składzie: Barbara Rogala – sopran, Emilia Kinecka – flety podłużne, Maciej Milczarek – klawesyn, Piotr Młynarczyk – viola da gamba. Koncert rozpoczyna się o godz. 19. Wstęp wolny.
Organizatorami XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są: Archiopactwo Cystersów, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia przy współpracy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Imprezę sponsorują: Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jedrzejowie, Bank Pekao SA, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Bank Spółdzielczy w Kielcach, firmy: Elgór Łukasz Górecki, Pema Nawrot Skroniów, Rolbox, Hadyniak, Wydawnictwo Nowa Galicja, DP CleanTech Poland, Vanstar, Wojtrans, a także Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Grażyna i Zdzisław Florczykowie oraz kwiaciarnia „Kwiatowy Warsztat”.