Jak łatwo podnieść kwalifikacje zawodowe?
Poszukujący pracy często zastanawiają się co mogą zrobić, aby zwiększyć swoją szansę na zdobycie zatrudnienia. Najprostszym sposobem okaże się podniesienie kwalifikacji, ale czego warto się nauczyć, aby stać się bardziej atrakcyjnym dla pracodawców? Odpowiedź znajdzie się, przeglądając ogłoszenia dla osób z danym wykształceniem i czytając wymagania.
Wielu pracodawców życzy sobie znajomości języka obcego od swoich pracowników. To żądanie nie dziwi, gdy chodzi o stanowiska managera w międzynarodowej korporacji, ale coraz częściej języków oczekuje się także od osób niewykwalifikowanych. W związku z globalizacją rynku, każdy zatrudniony może dziś zetknąć się z klientem zagranicznym, mailem lub artykułem w innym języku. Nauka języka obcego to zatem znakomity sposób na poprawę kwalifikacji. Często wystarczy podstawowa lub średnia znajomość mowy, aby poradzić sobie w pracy, a przy odrobinie samozaparcia wiele można nauczyć się na własną rękę.
Kolejne wymaganie stawiane często pracownikom to posiadanie prawa jazdy. Nawet ci, którzy dojeżdżają do zakładu komunikacją miejską, mogą zetknąć się z tym żądaniem. Często oczekuje się, że zatrudniony będzie w stanie skorzystać z samochodu firmowego, dojechać na szkolenie lub do klienta, lub zastąpić chorego kolegę w jego obowiązkach. Warto więc wyrobić sobie prawo jazdy, nawet gdy nie posiada się samochodu – nigdy nie wiadomo, kiedy może się ono przydać w pracy, lub w życiu codziennym.
Osoby, które pracują w zakładach produkcyjnych, hurtowniach, marketach lub dużych firmach usługowych często korzystają z wózków widłowych, aby przewieźć palety produktów na terenie przedsiębiorstwa. Wprawdzie większość pracowników korzysta z wózków tylko okazjonalnie, ale posiadanie uprawnień na kierowanie wózkiem widłowym znacznie zwiększy szanse kandydata na znalezienie zatrudnienia w produkcji lub handlu.
Dostępne oferty pracy zakładają, że każdy potrafi w podstawowym stopniu obsłużyć komputer. Niestety, osoby, które na co dzień nie korzystają z komputerów, nie zawsze sobie z nimi odpowiednio radzą. Warto więc poćwiczyć u siebie lub kogoś z rodziny, albo zapisać się na kurs komputerowy, aby podnieść swoje umiejętności. Pracodawca z pewnością doceni osobę, która bez problemu wyśle maila, posłuży się arkuszem kalkulacyjnym lub napisze tekst.
Nawet niewielkie zwiększenie swoich kwalifikacji sprawi, że praca stanie się znacznie bardziej dostępna dla danego kandydata. Warto więc uczyć się języków i obsługi komputera, oraz wyrobić sobie prawo jazdy na auto lub wózek widłowy.