Wielu kandydatów analizuje podstawowe pytania, które może otrzymać od rekrutera w trakcie rozmowy o pracę. Jednak nie często zastanawiamy się, jakie my powinniśmy zadać pytania, by nas mile odebrano, zapamiętano i by pozytywnie zaskoczyć osobę rekrutującą nas do pracy.

Ciekawe pytania, które może zadać rekruterowi osoba starająca się o pracę.

Zapewne na rozmowę o pracę, na którą przyszliśmy, zaproszonych zostało wielu kandydatów. Kilka pytań, które zadamy, sprawi, że rekruterzy nas zapamiętają.
1. Czy warto pracować w Państwa firmie? Być może rekruter zacznie wymieniać zalety firmy. Warto ich wysłuchać i ocenić wiedzę rekrutera.
2. Gdzie Pan widzi firmę za kilka lat – na jakim etapie rozwoju? To pytanie ukarze nam, czy firma ma plany na rozwój, czy są one znane pracownikom i czy oni chętnie się nimi dzielą – są z nich dumni.
3. Jakie możliwości rozwijania swojej wiedzy daje nam firma? Jeśli lubimy jeździć na szkolenia, poznawać najnowsze technologie, być na bieżąco z danej dziedzinie, to pytanie jest idealne. Dowiemy się, jak często będziemy mieli szansę na dodatkowe spotkania umożliwiające zdobycie cennej, branżowej wiedzy.
4. Jak duża jest rotacja pracowników, na stanowisko, o które się staramy? Praca na niektórych stanowiskach wiąże się z dużą rotacją pracowników, gdyż ci nie wytrzymują aktualnych warunków pracy. Oferty Pracy nigdy nie zawierają informacji na ten temat, by nie odstraszać potencjalnych kandydatów. Zadając takie pytanie, mamy szansę dowiedzieć się, czy Praca, którą mamy wykonywać jest naprawdę trudna.
5. Jak wygląda standardowy dzień pracy na danym stanowisku? Na Pracuj.pl oferty opisane są na tyle dokładnie, że wiele możemy z nich wywnioskować. Jednak tego typu pytanie dodatkowo poszerzy naszą wiedzę i pomoże sobie uzmysłowić dokładnie to, jak może wyglądać nasza praca na co dzień.

Czy warto zadawać pytania na rozmowie o pracę?

Oczywiście, że tak. Pokażemy w ten sposób nasze zaangażowanie, przytomność i swobodę. Jednak pamiętajmy, że zadawanie pytań, nie jest naszym głównym zadaniem. Powinniśmy przede wszystkim z uwagą, skupieniem i szacunkiem do rozmówcy udzielać odpowiedzi na zadawane nam pytania. Nie możemy zdominować rozmowy i stawiać rekruterów pod ścianą zadając długie, krępujące pytania. Tego typu sytuacje nigdy nie popłacają, gdyż zostaniemy odebrani jako osoby atakujące, źle nastawione i roszczeniowe, co sprawi, że nie dostaniemy szansy na zatrudnienie.