Małgorzata Walewska, gwiazda światowej opery, wystąpiła w finale XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. Cystersów. Małgorzata Walewska nazywana jest królową muzycznych scen, a każdy kto słyszał jej niepowtarzalny głos, wie, że nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Tym razem artystka, której towarzyszyli Georgij Agratina, wirtuoz fletni Pana i cymbałów koncertowych oraz Robert Grudzień, wybitny organista i kompozytor, zaprezentował się nie tylko w utworach sakralnych i ariach operowych, ale także w pieśniach skomponowanych przez Fryderyka Chopina, do których tekst napisał Wincenty Pol.

Występ wybitnej śpiewaczki został bardzo gorąco przyjęty przez słuchaczy, nie obyło się bez bisów. Po koncercie gwiazda długo podpisywała płyty i rozmawiała z jędrzejowską publicznością.

Niedzielny koncert zamknął tegoroczny festiwal, który okazał się imprezą udaną, gromadzącą wielu wielbicieli muzyki. Tematyka festiwalu była bardzo różnorodna; melomani mogli usłyszeć zarówno klasykę organowej, jazz czy nostalgiczne pieśni ukraińskie. Przebojem tegorocznego festiwalu był koncert grupy Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej. Nie zabrakło także wielkich nazwisk aktorów scen polskich. W ciągu wakacyjnych dwóch miesięcy do Jędrzejowa zawitali: Krzysztof Globisz, Jerzy Zelnik i Halina Łabonarska. Tradycją festiwalu jest promocja młodych, utalentowanych wykonawców. W tym roku w recitalu chopinowskim brawurowy, młodzieńczy talent zaprezentował Piotr Wierciński, pianista z Warszawy. O tym, wszechstronne inspiracje ma muzyka sakralna przekonywali publiczność Piotr Wrona (organy, akordeon) i Przemysław Florczak (saksofon). Nie zabrakło też gości zagranicznych, którym towarzyszyli polscy artyści. Dzieła mistrzów baroku i czasów nowożytnych przypomniał Dan Lonnqvist z Finlandii (organy) i Urszula Mizia (wiolonczela), natomiast ukraińskie romanse i pieśni sakralne przybliżyli Swietłana Kaliniczenko z Ukrainy (sopran) oraz Piotr Sadowski (skrzypce) i Renata Sadowska (klawesyn, organy).

Jędrzejowskie festiwale nie stronią od aktualnych rocznic, zwłaszcza o charakterze patriotycznym. Tak też było w tym roku. Letnie koncerty w klasztorze oo. Cystersów wpisywały się w ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia “Każdemu marzy się wolność”, upamiętniający 150. tą rocznicę powstania styczniowego.

– Już od kilku lat staramy się, by w koncert wpleść jakieś ważne wydarzenie, rocznicę. Tego typu koncert cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy. Poza tym jest to często niepowtarzalna, nietuzinkowa lekcja historii, patriotyzmu – podkreśla R. Grudzień.

Wiersze i prozę recytowali wybitni aktorzy, a pieśni powstańcze w operowym wydaniu zaprezentowali artyści z Łodzi: Dominik Sutowicz (tenor), Tomasz Chrześcijanek (trąbka) i Przemysław Kojtych (piano, organy). Subtelnym komentarzem historycznym, który przybliżał jędrzejowski kontekst powstania, koncerty te opatrzyła Anna Drela, dziennikarz i historyk. Publiczność jędrzejowska zobaczyła też unikalną wystawę “Powstanie 1863 – gorzka chwała”, przygotowaną w Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz cykl kopii słynnych obrazów Artura Grottgera.

Podziękowanie

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej składają serdeczne podziękowania sponsorom, którymi w tym roku byli: Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Bank Pekao SA, Cementownia Lafarge, Zakład Usług Elektroenergetycznych „Elgór”, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Bank Spółdzielczy w Kielcach, DP CleanTech Sp. z o.o., Universal Leaf Tabacco Sp. z o.o., Quickpack Polska Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Drogowe Wojtrans, Pema Nawrot, firma Vanstar, kwiaciarnia „Ikebana”, Mirosław Pawlak, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Muzeum Niepodległości i Wydawnictwo Nowa Galicja Sp. z o.o.