Mimo niesprzyjającej pogody jędrzejowianie licznie uczestniczyli w zorganizowanym po raz pierwszy orszaku Trzech Króli.

Jędrzejów dołączył do grona ponad 900 miast w Polsce organizujących w uroczystość Objawienia Pańskiego orszaki Trzech Króli, który w tym roku odbywał się pod hasłem „W jasełkach leży” i nawiązywał do 800-letniej tradycji przedstawiania jasełek.

Po mszach św. we wszystkich miejskich kościołach uformowane zostały trzy orszaki: temu z parafii Trójcy Świętej (kolor zielony, orszak azjatycki) przewodził król Melchior, w którą to postać wcielił się Marek Kasza; z parafii bł. Wincentego Kadłubka (kolor czerwony, orszak europejski) – król Kacper, czyli Jakub Solus; z parafii Matki Bożej Łaskawej (kolor niebieski, orszak afrykański) – król Baltazar, czyli Szymon Gołdyn. Radosne orszaki – w pięknych strojach i w koronach na głowach – przeszły ulicami Jędrzejowa, a następnie spotkały się pod Centrum Kultury, gdzie Trzej Królowi złożyli pokłon Świętej Rodzinie (w rolę wcieli się Natalia Pawlik i Karol Fiutek, uczniowie Szkoły Podstawowej w Podchojnach) i przekazali symboliczne dary nowonarodzonemu Jezusowi. Następnie uczestnicy orszaku zatańczyli poloneza do pięknej polskiej kolędy „Bóg się rodzi”.

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert kolęd. Wystąpili m.in. soliści Małej Akademii Śpiewu Małgorzaty Piszczek oraz seniorzy z Dziennego Domu Seniora plus.

– Ideą orszaku jest, by przypominać o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje on do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus – mówili organizatorzy.

W Centrum Kultury odbywał się kiermasz ciast i rękodzieła, z którego dochód został przeznaczony na pomoc dla ciężko chorego 15-miesięcznego Ksawerego. Udało się zebrać blisko 9 tysięcy złotych. Organizatorami orszaku byli: Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, parafie: Trójcy Świętej, bł. Wincentego Kadłubka i Matki Bożej Łaskawej, Urząd Miejski, Centrum Kultury i Samorządowe Centrum Usług Wspólnych.