To bardzo częsty dylemat absolwentów szkół średnich tych, którzy ukończyli właśnie technikum lub liceum i muszą podjąć ważną, życiową decyzję. Trzeba się określić: czy podjąć studia i na jakim kierunku, czy zająć się pracą zawodową. To trudna kwestia, bo jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Studia

Zdobycie wykształcenia trochę trwa. W przypadku licencjatu to trzy lata, a tytułu magistra aż pięć. W tym czasie można oczywiście pracować dorywczo, bez trudu znajdziemy oferty pracy na wakacje czy popołudniami, ale jest to zwykle skomplikowane, a w przypadku niektórych kierunków po prostu niemożliwe. Dodatkowe zajęcia czy praktyki zawodowe mogą wykluczać tego typu możliwości. Musimy więc liczyć się z tym, że w czasie studiów nie będziemy mieć własnych pieniędzy. Plusy studiowania to swoboda, możliwość poznawania nowych ludzi, czy udział w ciekawych wydarzeniach. Studia dają także możliwość wymian zagranicznych i zdobywania stypendiów, można je więc połączyć ze zwiedzaniem i poznawaniem świata.

Praca

Na portalach typu Pracuj.pl bez trudu znajdziemy propozycje zatrudnienia skierowane do osób bez wyższego wykształcenia. Coraz częściej wysoko cenione są konkretne umiejętności. Tak jest choćby w logistyce, transporcie, branży IT czy gastronomii. Wszędzie tam pracodawcy nie oczekują dyplomu, a nawet bardzo młode osoby szybko staja się całkowicie niezależne finansowo. Czas działa na korzyść pracownika, który zdobywa coraz nowe umiejętności i kompetencje. Minusem może stać się z czasem omijanie przy awansach. Na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołami ludzkimi czy zarządzaniem, wykształcenie wyższe jest zwykle konieczne.

Praca i studia zaoczne

Dla osób wyjątkowo pracowitych jest jeszcze jedna alternatywa. To połączenie pracy zawodowej ze studiami w trybie zaocznym lub wieczorowym. Z pewnością nie jest łatwo w ten sposób funkcjonować. Niezbędne jest właściwe ułożenie grafików w pracy, tak aby wolne pozostawały popołudnia i weekendy. Bardzo wiele zależy od naszego pracodawcy i regulaminów obowiązujących w firmie, dobrej woli i chęci pomocy. Połączenie nauki i pracy jest żmudne, ale może przynieść oczekiwane rezultaty. Zyskujemy swobodę finansową, doświadczenie zawodowe, lata praktyki, a jednocześnie możemy się pochwalić wyższym wykształceniem. Na rynku pracy jesteśmy poszukiwanym pracownikiem, z wysokimi kwalifikacjami, czym wyprzedzamy naszych rówieśników, którzy poświęcili się wyłącznie edukacji.