Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, zwłaszcza w życiu zawodowym. Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj nasze pierwsze spotkanie z przyszłym szefem, od którego wiele zależy, daj się więc poznać i zapamiętać z najlepszej strony.

Przeglądając oferty pracy, znaleźliśmy odpowiednie dla nas stanowisko w wymarzonej firmie i postanowiliśmy aplikować. Złożenie CV poskutkowało zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Można powiedzieć, że to już połowa sukcesu. Teraz tylko należy odpowiednio się zaprezentować. To właśnie rozmowa kwalifikacyjna decyduje o tym, czy zdobędziemy zatrudnienie, czy wymarzona praca przejdzie nam koło nosa. Podczas pierwszego spotkania z przełożonym, bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, jednak nie tylko ono się liczy. Jak się zachowywać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby dostać pracę?

Co robić, a czego nie robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną mamy jak najlepsze chęci, pragniemy pokazać się szefostwu od jak najlepszej strony. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić. Warto mówić otwarcie o swoich zaletach, jednak nie należy się przechwalać. W opisywaniu swoich mocnych stron należy zachować złoty środek. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej stanowczo w złym guście jest natrętne wypytywanie się o zarobki i premie. To przełożony powinien podjąć dyskusję o naszym w nagrodzeniu, co jeśli tego nie zrobi? Można zadać pytanie o zarobki, niewskazana jest jednak nachalność.

Od czego zależy dobry rezultat rozmowy kwalifikacyjnej

Może się zdarzyć sytuacja, w której mimo starań z naszej strony, po rozmowie kwalifikacyjnej nie otrzymaliśmy spodziewanego telefonu od rekruterów. Należy wówczas zadać sobie pytanie, czy ponosimy winę za tą sytuację. Jeśli podczas rozmowy zachowywaliśmy się nienagannie, nasz strój był przepisowy i nie zrobiliśmy nic, czym moglibyśmy zrazić do siebie przyszłego szefa, nie powinniśmy się obwiniać. Prawdopodobnie rekruterzy znaleźli osobę, której kwalifikacje lepiej pasowały do danego stanowiska. Co nam pozostaje? Szukanie innej oferty pracy, zgodnej z naszymi ambicjami, wiele ciekawych propozycji znajdziemy na pracuj.pl.