Myśl o powrocie z urlopu Cię zasmuca? Stresujesz się, wiedząc, że czekają na Ciebie liczne e-maile i zaległości, których nadrobienie zajmie Ci z pewnością kilka dni? Nie martw się, nie jesteś wyjątkiem. Wielu pracowników przed powrotem z urlopu odczuwa zniechęcenie, lęk lub stres. Co możesz zrobić, by łatwo wrócić do swoich obowiązków? Oto garść sprawdzonych wskazówek.

Co sprawia, że stresujesz się przed końcem urlopu?

Koniec urlopu bywa dla wielu osób frustrujący. Jak uniknąć nieprzyjemnych odczuć, związanych z powrotem do pracy po urlopie? Zanim się tego dowiesz, zastanów się najpierw, co jest główną przyczyną Twojego stresu. Być może nie masz zastępcy i wiesz, że wszystkie zaległe obowiązki musisz wykonać samodzielnie, co skutecznie Cię demotywuje? A może przed samym urlopem zaczęły się pojawiać nowe projekty lub zlecenia, co sprawia że się stresujesz i wiesz, jak wiele obowiązków Cię czeka. Niełatwo wrócić z urlopu, gdy masz przed sobą perspektywę wielu niedokończonych zadań, deadline`ów, przełożonych spotkań lub szkoleń. Wizja piętrzących się obowiązków służbowych może przytłaczać i odbierać chęć do działania. Nieprawidłowa organizacja pracy jest jednym z najczęstszych przyczyn pourlopowego zniechęcenia!

Na the:protocol czekają na Ciebie najnowsze oferty pracy w IT!

Brak motywacji i sił do działania dotyczy również tych pracowników, którym towarzyszy poczucie zmarnowanego urlopu. Trudno bowiem mówić o udanym wypoczynku, gdy zamiast opalać się na rozgrzanej słońcem plaży, remontujesz mieszkanie i wynosisz z niego tony gruzu. Kiedy nadchodzi koniec urlopu, odczuwasz jedynie zmęczenie i irytujesz się na samą myśl o powrocie do firmy. A przecież można inaczej!

Łatwy powrót z urlopu – jak to zrobić?

Jeśli nie chcesz już nigdy więcej doświadczać stresu pourlopowego, pamiętaj o kilku ważnych zasadach organizacji pracy własnej. W tygodniu poprzedzającym urlop na bieżąco wykonuj wszystkie swoje zadania: podziel je według priorytetu: od najważniejszych do mniej istotnych. Sprawami pilnymi zajmij się od razu, kwestie podrzędne przełóż na później. Porozmawiaj z przełożonym i poproś go, by wyznaczył kompetentną i zaufaną osobę do obsługi Twojej skrzynki pocztowej i odbierania telefonu. Część drobnych, niedokończonych spraw możesz też powierzyć innym współpracownikom.

A może praca w IT? Złóż CV do najlepszych firm!

I, co najważniejsze, zadbaj o to, by maksymalnie wykorzystać swój czas wolny. Celem urlopu wypoczynkowego, jak zresztą wskazuje jego nazwa, jest wypoczynek. Osoba zrelaksowana i zdystansowana łatwiej stawi czoła bieżącym wyzwaniom i nowym projektom! Pracujesz na co dzień w biurze? Zaplanuj aktywny wypoczynek w gronie rodziny lub przyjaciół. Wykorzystaj czas wolny na rekreację, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Zatroszcz się o higienę swojego umysłu i podczas wolnych dni odsuń od siebie myśli o obowiązkach lub klientach. Wszystkie te działania sprawią, że powrót do pracy nie będzie żadnym problemem.

Podsumowanie

Jak sprawić, by powrót po urlopie był łatwy? Wcale nie musisz cierpieć, wracając do swoich zadań. Zminimalizuj ilość obowiązków, które czekają na Ciebie po urlopie: pozamykaj wszystkie, istotne sprawy, zanim udasz się na wakacje. Jeśli to możliwe, przekaż innym współpracownikom część niewykonanych, pilnych zadań. Zadbaj o to, by ktoś w firmie regularnie odbierał Twoje e-maile i telefony. Poproś o sporządzenie notatek, które odczytasz po urlopie. Efektywnie wykorzystaj czas wolny, by zregenerować siły i rozpocząć pracę z pokładami nowej energii.