Dbanie o wzrok ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Wzrok należy do najważniejszych zmysłów, jest nie tylko narzędziem pracy, pozwala również na odkrywanie otaczającego świata. Warto więc zadbać o to, by nie narażać go na przeciążenia przede wszystkim w pracy, gdzie spędzamy sporą część dnia. Jak zatem dbać o oczy podczas pracy? Przekonajmy się!

Dlaczego warto zadbać o wzrok?

Troska o wzrok w miejscu pracy pozwala znacznie poprawić wydajność i jakość pracy. Wiele osób spędza mnóstwo godzin przed ekranem komputera, co może prowadzić do zmęczenia oczu, bólu głowy i innych problemów zdrowotnych. Dbanie o wzrok pozwala zatem zminimalizować tego typu dolegliwości, co z kolei przekłada się na lepszą koncentrację.

W sytuacji, gdy odpowiednio dbasz o oczy, to niwelujesz też ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zaćma czy jaskra. Choroby te bardzo negatywnie wpływają na widzenie i jakość życia.

Jak chronić oczy podczas pracy?

1. Odpowiednia odległość

Przede wszystkim warto zaznaczyć, jak ważne jest utrzymanie odpowiednią odległość oczu od ekranu komputera. Specjaliści zalecają, aby to było około 50-70 cm (w zależności od wielkości ekranu). Znaczącym punktem jest również ustawienie swojego ekranu pod kątem prostym do naszej twarzy. Każdy inny kąt może zaszkodzić Twoim oczom.

2. Prawidłowe oświetlenie

Kolejnym ważnym aspektem jest oświetlenie w pomieszczeniu pracy. Bardzo jasne światło może powodować zmęczenie i ból oczu, a co za tym idzie także rozdrażnienie. Najlepszym rozwiązaniem jest więc stosowania światła rozproszonego i niezbyt intensywne. Jeśli praca wymaga ciągłego korzystania z komputera, warto zainwestować w specjalne oświetlenie, takie jak lampka do monitora, która zapewni odpowiednie natężenie światła.

3. Kontroluj czas pracy przed komputerem

Podczas codziennej pracy przy ekranie wskazane są też regularne przerwy od pracy. Zaleca się, aby po 20 minutach siedzenie przed ekranem robić sobie 5-minutową przerwę i skupić wzrok na czymś innym. Można wtedy np. wyjrzeć za okno, wyjść na chwilę na świeże powietrze albo po prostu poruszać oczami.

Myślisz o rozpoczęciu nowej pracy? Sprawdź oferty na https://www.pracuj.pl/.

4. Dbaj o higienę oczu

Ponadto warto dbać o odpowiednią higienę oczu. Oznacza to zatem, że należy unikać przecierania, drapania, a także trzeba regularnie myć ręce, aby zniwelować ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów na oczy. Zaleca się też noszenie okularów ochronnych podczas pracy, szczególnie jeśli wymaga ona długiego korzystania z ekranów komputerów, czy też innych urządzeń elektronicznych. Dodatkowo okulary te powinny być wyposażone w filtr UV, aby chronić oczy także przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Dieta a wzrok – jaki jest związek?

Kolejnym istotnym aspektem dbania o wzrok jest nic innego jak odpowiednia dieta. Aby oczy były zdrowe, należy dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych, takich jak witamina A, C i E, a także luteina i zeaksantyna. Są one kluczowe dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Można znaleźć je między innymi w marchwi, szpinaku, brokułach i cytrusach.

Podsumowanie

Podsumowując, dbanie o oczy w pracy jest bardzo ważne, ponieważ są one narażone na wiele szkodliwych czynników, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych sytuacji, a co za tym idzie, wpływa to także na efektywne wykonywanie obowiązków. Jak wspomnieliśmy, wzrok jest jednym z kluczowych zmysłów, więc należy otoczyć go specjalną opieką. Ty także o tym pamiętaj!

Jeśli poszukujesz nowej ścieżki kariery w branży IT odwiedź https://theprotocol.it/