Po raz trzeci w Jędrzejowie wystąpiła światowej sławy mezzosopranistka Alicja Węgorzewska. Na zbytkowych organach zagrał Robert Grudzień.

Był to pierwszy z trzech koncertów w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. Cystersów. Niedzielne muzyczne spotkanie poświęcone było bł. Wincentemu Kadłubkowi (z okazji dorocznego odpustu w klasztorze) i św. Janowi Pawłowi II. Publiczność wysłuchała m.in. „Ave Maria ” F. Schuberta, „Modlitwę obozową” i „Hymn papieski”. Śpiewaczka wspólnie z publicznością zaśpiewała „Barkę”.

Alicja Węgorzewska powiedziała, że bardzo lubi śpiewać w cysterskiej świątyni, która ma niezwykłą atmosferę i klimat.

– Zawsze wzruszają nie tutaj koncerty. Wyjątkowa publiczność, skupiona i słuchająca. Sam klasztor ma piękną historię, dlatego też w tym miejscu wiele pieśni brzmi wyjątkowo. W Jędrzejowie nawiązuje się taka specyficzna nuta między publicznością a wykonawcą – podkreśliła Alicja Węgorzewska.

Alicja Węgorzewska do Jędrzejowa przybyła prosto z Sorento we Włoszech, gdzie odebrała nagrodę za promowanie kultury włoskiej. Kolejny koncert w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaplanowano na 23 września, w 75. rocznicę powrotu cystersów do Jędrzejowa. Szczegóły podamy w najbliższym czasie.