Przy źródełku i figurce św. Barbary w Jędrzejowie, w przeddzień swojego święta, spotkały się panie o imieniu Barbara. Specjalnie dla nich zagrała Górnicza Orkiestra Dęta z Czeladzi.

Mimo niesprzyjającej aury (był mróz i padał śnieg) przybyło liczne grono Barbar. Spotkanie otworzył pomysłodawca i organizator tego wyjątkowego święta radny Rady Miejskiej Marek Skrzypiec, który paniom złożył życzenia imieninowe. Modlitwę do św. Barbary odmówił o. Grzegorz z klasztoru cysterskiego. Życzenia złożył również burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Później były kwiaty i drobne upominki dla solenizantek. Wszystkich przybyłych mieszkańców słodkościami częstowali św. Mikołaj i Śnieżynka. Przygotowano również gorącą herbatę. Furorę zrobiła Górnicza Orkiestra Dęta z Czeladzi po dyrekcją Józefa Marczyńskiego, która w pięknych galowych strojach przemaszerowała zaśnieżonymi ulicami Jędrzejowa, dając koncert śląskich i rozrywkowych melodii.

Górnicza Orkiestra Dęta z Czeladzi.

Pomysł wspólnego świętowania bardzo się paniom podoba, dlatego chętnie w nim uczestniczą.

– Jestem tu po raz trzeci i uważam, że jest to świetna inicjatywa. Możemy się spotkać i razem obchodzić imieniny. Mój tato mówił, że mam wyjątkowe imię. Według niego wyjątkowość bierze się stąd, że imię Barbary jest w czwartej zwrotce naszego hymnu. Przypomnę, jak ona brzmi: „Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany. Słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany”. Ja również uważam, że to imię jest wyjątkowe – powiedziała Barbara Skowronek.

– Dziękujemy Markowi Skrzypcowi za pomysł organizacji barbórkowych spotkań i za to, że ożywił to wyjątkowe miejsce w Jędrzejowie, czyli otoczenie źródełka św. Barbary – mówiły Barbara Chabior i Barbara Trzeszkowska-Dzwonek.