15 lutego w Jędrzejowie podpisano umowę na budowę zakładu profili aluminiowych. Fabryka powstanie na terenach inwestycyjnych w południowej części miasta.

Inwestorem jest kielecka firma „Dom z Klasą” Mahmouda Othmana. W ramach inwestycji wybudowana zostanie hala produkcyjna o powierzchni 10 tys. m kw. Zostanie tam zainstalowana nowoczesna, pierwsza w Polsce, linia produkcyjna hiszpańskiej firmy Kautec. Cała inwestycja kosztować będzie 50 mln zł.

– Z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości otrzymaliśmy 10 mln zł dofinasowania. Hala produkcyjna musi powstać do grudnia tego roku. Na początku zatrudnimy ok. 100 osób, ale docelowo pracę znajdzie tutaj 400 pracowników. Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa również dzięki udanej współpracy z naukowcami z Wydziału Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – powiedział Mahmoud Othman.

Halę budować będzie Zakład Konstrukcji Stalowych „Konstal” K. Okła. Firma „Dom z Klasą” w planach ma budowę kolejnej innowacyjnej linii produkcyjnej, również w Jędrzejowie, która połączy profile aluminiowe z panelami fotowoltaicznymi.

Zadowolenia z inwestycji nie kryje burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

– W latach 90. ubiegłego stulecia nasze miasto przeżywało kryzys spowodowany przekształceniami gospodarczymi. Dopiero teraz zaczyna się odradzać przemysł. Trzymamy kciuki za tę budowę. Dla miasta to dobra wiadomość, bo w perspektywie są nowe miejsca pracy i zwiększenie wpływów podatkowych – podkreślił burmistrz. W podpisaniu umowy na realizację inwestycji wzięli również udział naukowcy z AGH oraz marszałkowie województwa Andrzej Bętkowski i Marek Bogusławski.