Programowanie aplikacji biznesowych – co trzeba umieć i na czym polega praca?
We współczesnym biznesie coraz większą rolę odgrywają aplikacje, projektowane od podstaw z myślą o indywidualnych potrzebach firm. Tworzeniem i wdrażaniem takich specjalistycznych programów zajmują się programiści, testerzy, specjaliści ds. bezpieczeństwa i architekci IT. Co trzeba umieć, by rozpocząć karierę zawodową jako programista aplikacji biznesowych? Na czym polega ta praca? Poznaj odpowiedzi.
Czym są aplikacje biznesowe?
Aplikacje biznesowe, jak wskazuje ich nazwa, są w pełni spersonalizowanymi programami, tworzonymi na podstawie dogłębnej analizy potrzeb, celów i oczekiwań inwestorów. Takie oprogramowanie może mieć różne funkcjonalności: służy do obróbki danych, komunikacji wewnątrz zespołowej, kontaktów z klientami i tworzenia baz CRM. Może ono również na wiele sposobów usprawniać pracę czy komunikację poszczególnych działów w firmie.
Najnowsze aplikacje dla biznesu łączą w sobie technologie chmurowe i elementy systemów smart, w których główną rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Programy te wyróżnia elastyczna struktura, możliwość stałej optymalizacji, rozwoju poszczególnych funkcji. Aplikacje biznesowe cechuje też to, że poddają się szybkim integracjom z innymi, firmowymi aplikacjami.
Co musi umieć projektant aplikacji biznesowych?
Chcesz pracować jako twórca lub tester aplikacji biznesowych? Kluczowymi umiejętnościami na tych stanowiskach są: kierunkowe wykształcenie i wiedza programistyczna. Ważna jest także umiejętność rozumowania w kategoriach biznesowych i zrozumienie potrzeb inwestora, (niezależnie od specyfiki branży, w której się on porusza). Jako projektant aplikacji dla firm musisz też komunikatywnie posługiwać się językiem angielskim.
Odwiedź theprotocol i wyszukaj oferty pracy dla programistów aplikacji biznesowych
Jakie inne umiejętności i kompetencje powinna mieć osoba, ubiegająca się o etat projektanta aplikacji biznesowych? Architekci rozwiązań IT znają różne narzędzia do zarządzania projektami i narzędzia, służące automatyzacji. To specjaliści, którzy biegle poruszają się w środowiskach chmurowych i dysponują rozległą wiedzą na temat bezpieczeństwa danych.
Na czym polega praca projektanta aplikacji dla biznesu?
Praca projektanta-programisty aplikacji biznesowych jest prestiżowa, a jednocześnie bardzo wymagająca. Twórca oprogramowania musi bowiem dokonać analizy oczekiwań zleceniodawcy i przekształcić zdobytą wiedzę w konkretne funkcjonalności. Architekt rozwiązań IT stale współpracuje z IT sales, managerem projektu i zespołem front- i backendowców. Specjalista od podstaw kreuje nowy program, mając na względzie takie cechy jak: użyteczność aplikacji, dopasowanie do potrzeb użytkownika i wydajność.
Szukasz pracy w IT? Sprawdź oferty na: https://www.pracuj.pl/!
Praca twórcy aplikacji biznesowych nie kończy się oczywiście na etapie projektowania i wdrożenia oprogramowania. Programista zajmuje się też usuwaniem usterek, przeglądami technicznymi i rozbudową aplikacji. W wielu firmach IT projektanci aplikacji dla biznesu wykonują też audyty istniejących programów i sporządzają raporty, dotyczące sugerowanych zmian i nowych, wydajnych rozwiązań.
Podsumowanie
Obecnie coraz więcej firm zleca podmiotom branży IT tworzenie programów „szytych na miarę”, ściśle odpowiadających pewnym celom biznesowym. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi IT sprawia, że na rynku jest wiele ofert pracy dla projektantów rozwiązań IT. Poszukiwani są głównie ci programiści, którzy potrafią łączyć wiedzę techniczną i myślenie biznesowe.
Przeczytak także: https://blog.theprotocol.it/artykul/tester-aplikacji-kto-moze-nim-zostac