W sobotę, 25 września, o godz. 17, w przestrzeni jędrzejowskiego muzuem odbędzie się „Stretching – performance Bartłomieja Kiełbowicza i Liwii Bargieł”.

– Sztuka współczesna ma wiele oblicz. Jest to już od wielu lat nie tylko malarstwo czy rzeźba, ale też np. instalacje czy inne formy, jak happening czy performance. Zadaniem muzeum jest prezentowanie publiczności takich zjawisk, tym bardziej, że mają one swoje istotne miejsce w sztuce już od dawna. Performance prezentujemy w naszym muzeum po raz pierwszy. Jest to sztuka czterowymiarowa, bo do przestrzeni dochodzi w tym wypadku jeszcze czas, w którym pokaz trwa. Performance Bartłomieja Kiełbowicza i Liwii Bargieł jest inspirowany pandemią, lockdownem i związaną z nim izolacją. Jej symbolem stał się stretch – czarna folia, którą w ramach obostrzeń owijano np. place zabaw. Artyści ze swoim pokazem występowali już w wielu miastach, w tym kilkakrotnie w Warszawie, a w ostatni weekend w Gdańsku, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i we wnętrzach galerii. Tym razem wystąpią w Jędrzejowie – mówi dyrektor Jan Przypkowski.

Po performansie, który potrwa ok. 16 min., będzie możliwość ostatniego zwiedzenia wystawy Marcina Zawickiego „Golem” oraz wystawy „The Magnificent Seven. Artystki i artyści z kręgu Galerii m²”.