Tradycyjnie w Dzień Zesłania Ducha Świętego ludowcy obchodzą swoje święto. W tym roku wojewódzkie obchody Święta Ludowego celebrowano w Oksie.

Zgodnie z ludową tradycją, uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Oksie. Stawili się na niej członkowie PSL i ochotniczych straży pożarnych z powiatów jędrzejowskiego i włoszczowskiego.

Po nabożeństwie odbył się przemarsz ulicami Oksy na czele z dętą orkiestrą z Zakrzowa na czele na miejscowy stadion. Tam głos zabrał gość specjalny: Adam Jarubas, eurodeputowany i szef świętokrzyskich struktur PSL-u. Mówił o ważnych dla rolników kwestiach oraz działaniach rządu PiS, który – jak powiedział – nie wspiera polskich rolników i nie pomaga im trudnych czasach.

Leszek Wawrzyła, szef powiatowych struktur PSL-u mówił m.in. o zastraszaniu ludzi przez obecna władzę. – Wiele osób, również znajomych, nie chce stanąć do zdjęcia ze mną czy innym członkiem PSL-u, bo się boi represji w pracy. Jest wytykany palcami: po co tam byłeś, po co tam poszedłeś – pytają przełożeni. A przecież, póki co, żyjemy chyba w demokratycznym kraju. Chciałbym, by moje dzieci i wnuki również żyły w demokratycznym państwie. Nie jesteśmy totalną opozycją, jak nas nazywają. Zawsze byliśmy patriotami i zawsze będziemy. Szanujemy tradycję, kulturę i wiarę – mówi Leszek Wawrzyła i na koniec zadeklarował, że ludowcy przetrwają i odzyskają powiat jędrzejowski.