W tym roku przypada 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Z tej okazji w Rembieszycach odbyła się rocznicowa uroczystość.

18 maja 1944 r. żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa po kilkudniowych bojach zdobyli wzgórze Monte Cassino, otwierając wojskom alianckim drogę na Rzym. W zwycięskim boju o klasztorne wzgórze udział wzięli również żołnierze pochodzący z gminy Małogoszcz: Piotr Chabior ze Złotnik, Stanisław Musiał z Ludwinowa, Jan Stańczyk z Żarczyc Małych, Józef Szota z Żarczyc Dużych i Franciszek Suchanowski z Karsznic. Ten ostatni pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Rembieszycach.

Franciszek Suchanowski, który był żołnierzem 5. Kresowej Dywizji Piechoty, z korpusem gen. Andersa przeszedł cały szlak bojowy. W 1947 r. powrócił do Polski, przez okres PRL-u był represjonowany.

Uroczystość w Rembieszycach rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt, który znajduje się przy tablicy upamiętniającej stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie burmistrz Małogoszcza Piotr Król złożył okolicznościowy wieniec. Mszę św. w intencji obrońców Ojczyzny odprawił ks. Zbigniew Bień, proboszcz miejscowej parafii. Po nabożeństwie na cmentarzu parafialnym złożono wiązanki kwiatów i zapalano znicze na grobie Franciszka Suchanowskiego.

W uroczystości, którą prowadził Mirosław Skrobot, udział wzięli m.in. mieszkańcy Rembieszyc, rodzina Franciszka Suchanowskiego, władze gminy Małogoszcz, Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando oraz poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, Rycerzy Kolumba i Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Monte Cassino w Rembieszycach.

Obchodom towarzyszyła prezentacja zabytkowych motocykli z okresu II wojny światowej.