Niezaprzeczalnym jest, że praca na odległość staje się coraz popularniejsza i wiele firm przekonuje się do właśnie takiego zatrudniania pracowników. Dla jednych będzie to marzenie, dla innych koszmar – praca zdalna wciąż budzi sporo emocji, związanych głównie z brakiem podstawowej wiedzy na jej temat. Zapoznaj się więc z największymi mitami na temat zdalnego wykonywania obowiązków.

Rosnąca popularność pracy na odległość

Najnowsze badania serwisu Pracuj.pl pokazują, że pracować w pełni zdalnie chciałoby zaledwie 10% badanych, jednak aż 40% mogłaby w taki sposób pracować, gdyby raz w tygodniu mogli wykonywać swoje obowiązki w biurze, zaledwie 11% respondentów wcale nie chciałaby pracować zdalnie. To pokazuje, że najbardziej pożądaną formą zatrudnienia, jest połączenie pracy w siedzibie firmy z możliwością zdalnego wykonywania obowiązków.

Mity na temat pracy zdalnej

Wiele osób ma mylne wyobrażenie dotyczące zdalnego wykonywania obowiązków służbowych. Zobacz co najbardziej mija się z prawdą w temacie pracy na odległość:

– Elastyczny grafik – elastyczne godziny pracy mogą oczywiście dotyczyć zdalnego zatrudnienia, ale nie muszą. Wszystko zależy od wykonywanego zawodu. Kiedy pracujesz w korporacji, ale możesz wykonywać czasami swoje obowiązki w domu, Twoja praca odbywa się zazwyczaj w godzinach pracy biura, ale jeśli pracujesz w IT, to bardzo często sam wybierasz go godziny pracy.

Brak konieczności dbania o wygląd – jeśli w swojej pracy, nie masz bezpośredniego kontaktu z klientem, to rzeczywiście możesz chodzisz w piżamie nawet cały dzień, jednak gdy w zakresie Twoich obowiązków są video – rozmowy z pracodawcą czy klientem, lepiej zadbać o wygląd i prezentować się profesjonalnie.

Zdalna praca to nie praca – wiele osób uważa pracę na odległość jako zajęcie dodatkowe, a nie stałą pracę. Oczywiście wszystko zależy od formy zatrudnienia, jednak może to być zarówno stała praca, jak i dodatkowa.

– Najpierw posprzątam, a później popracuję –  chociaż szczególnie na początku zdalnej kariery trudno jest oddzielić obowiązki domowe od służbowych, to z czasem można nauczyć się dobrej organizacji pracy. Jeśli jednak myślisz, że pracując zdalnie ogarniesz najpierw dom i zrobisz zakupy, a zleceniami zajmiesz się w wolnym czasie, to jesteś w błędzie. Pracując w biurze chyba byś nie wychodził w dowolnych godzinach po zakupy czy załatwiać osobiste sprawy, prawda? Traktuj więc swój dom, jak biuro w siedzibie firmy.