1 maja rozpoczął się sezon turystyczny na kolejce wąskotorowej. Zainteresowanie jest bardzo duże.

– Na pierwszy przejazd, 1 maja, wybrało się 161 osób, czyli tyle, ile mieści się w wagonach. Bardzo się cieszę, że turyści tak chętnie skorzystali z naszej ofert. Co roku staramy się przygotować do sezonu jak najlepiej, wprowadzając m.in. dodatkowe atrakcje. Przez zimę wyremontowany został kryty wagon produkcji rumuńskiej Bxhpi, w którym jest 39 miejsc. Ma inny układ siedzeń, fotele są zwrócone do siebie, co umożliwia swobodną konwersację – mówi Katarzyna Wydrzyńska, kierownik ds. kolejki wąskotorowej Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Do końca września kolejka kursować będzie w każdą niedzielę, wyjazd o godz. 10.30 ze stacji Jędrzejów Wąskotorowy.

– Ciuchcia jedzie z Jędrzejowa przez Jasionnę i Wygodę do Motkowic. Tam przewidziany jest trzygodzinny postój i czas na relaks na łonie natury. Przygotowane jest miejsce na ognisko oraz drewno i kijki do pieczenia kiełbasek, ale prowiant trzeba mieć własny. Powrót do Jędrzejowa przewidziany jest około godz. 16.00 – mówi Katarzyna Wydrzyńska.

Koszt przejazdu: 38 zł bilet normalny, 31 zł bilet ulgowy. Bilety można rezerwować wcześniej pod numerem telefonu: 695 592 836 albo kupić w kasie przed wyjazdem.

Oprócz niedzielnych kursów dla turystów indywidualnych kolejka oferuje wyjazdy dla grup zorganizowanych, które cieszą się również dużym zainteresowaniem.

– Do końca czerwca nie ma już wolnych terminów. W tym okresie kursy zamawiają głównie szkoły i przedszkola z naszego województwa, ale i z Małopolski oraz Śląska – mówi Katarzyna Wydrzyńska.

Warto przypomnieć, że Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziański Parków Krajobrazowych, który od blisko czterech lat zarządza jędrzejowską kolejką, otrzymał 25 mln zł w ramach polskiego ładu na modernizację szlaku kolejowego i budynków kolejowych w Pińczowie i Jędrzejowie.

– Obecnie przygotowywany jest projekt inwestycyjny o łącznej wartości 30 mln zł. Już w czerwcu powinien zostać ogłoszony przetarg. Projekt przewiduje m.in.: modernizację torów w Pińczowie i Jędrzejowie, generalny remont torowiska na blisko dziesięciokilometrowym odcinku z Pińczowa do Umianowic oraz dwukilometrowym od stacji Motkowice do mostu na Nidzie. Ponadto zmodernizowane i unowocześnione zostaną hale napraw i kuźnia w Jędrzejowie oraz budynek stacji w Pińczowie, gdzie będą kasa biletowa, poczekalnia, pomieszczenie dla dróżnika oraz toaleta. Zaplanowany jest również remont taboru kolejowego, w tym zabytkowego parowozu, lokomotywy i sześciu wagonów. Przygotowujemy się także do modernizacji mostów i estakady na Nidzie. Wszystko to wymaga czasu, ale mam nadzieję, że przywrócimy świetność kolejki wąskotorowej – podsumowuje Katarzyna Wydrzyńska.