Jubileuszowe „Spotkanie bez barier”

W Samorządowej Szkole Podstawowej w Wodzisławiu odbyło się XX mikołajkowe integracyjne „Spotkanie bez barier”. W tym roku św. Mikołaj obdarował paczkami 85 osób.

To wyjątkowe przedsięwzięcie, które odbyło się 3 grudnia, skierowane jest do osób niepełnosprawnych nie tylko z gminy Wodzisław, ale także z całego powiatu jędrzejowskiego. Jednoczy i integruje lokalną społeczność, wprowadzających wszystkich w świąteczny nastrój. A świąteczny klimat czuć na każdym kroku. Składają się na to: wystrój sali pełnej blasku roziskrzonych światełek i bożonarodzeniowych ozdób oraz program artystyczny, w którym dominują pastorałki, kolędy i inne zimowe piosenki.

W tym roku czas publiczności umiliły występy przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Wodzisławiu, pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie, uczennic ze Specjalnego Ośrodka Szkolono-Wychowawczego w Jędrzejowie oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lubczy.

Podczas spotkania, darczyńcom i osobom, które wspierają mikołajkowe przedsięwzięcie dyrektorka szkoły Izabela Leśniewska i koordynatorka akcji Iwona Pietars wręczyły dyplomy „Anioł dobroci”.

Oczywiście najważniejszym i najbardziej oczekiwanym punktem spotkania było przybycie św. Mikołaja z paczkami. W tym roku obdarowano nimi 85 osób.

Jak wspomina Iwona Pietras, podczas pierwszej akcji wręczono 20 paczek, ale później z roku na rok udawało się przygotowywać coraz więcej upominków.

– Bywały lata, że było ich około 100. Było to możliwe dzięki pomocy darczyńców: właścicieli firm, osób prywatnych i instytucji, które mają otwarte serca na potrzeby innych. I to właśnie jest wspaniałe – powiedziała Iwona Pietras.

Pierwsze „Spotkanie bez barier” zorganizowano w grudniu 2002 r. Później odbywało się corocznie, za wyjątkiem okresu pandemii.

– Kiedy rozpoczynaliśmy akcję, naszym marzeniem było stworzenie przestrzeni, w której każdy poczuje się wyjątkowy, doceniony oraz obdarowany ciepłem, uśmiechem i podarunkami. Starliśmy się przełamać stereotypy w postrzeganiu niepełnosprawności, uświadamiając lokalnej społeczności, że każdy człowiek ma inne możliwości, inne potrzeby, a także różne ograniczenia. Naszą ideą było również zaprezentowanie potencjału artystycznego osób niepełnosprawnych, ich wrażliwości, pasji i zdolności. Myślę, że ostatecznie udało się nam stworzyć coś więcej: wyjątkową wspólnotę, spotykającą się w atmosferze miłości, wzajemnego wsparcia, szacunku i wielkiej radości z bycia razem. Bardzo cenimy sobie wieloletnią przyjaźń ze szkołą w Wodzisławiu Śląskim. Cieszymy się, że także w tym roku mogliśmy dzielić się z nimi radością i obdarować uczniów podarkami – powiedziała Iwona Pietras.

W przygotowanie „Spotkania bez barier” angażuje się cała społeczność Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wodzisławiu oraz zaprzyjaźnione placówki z gminy Wodzisław. Od wielu lat dobrym duchem imprezy jest artysta malarz Zbigniew Kasprzak, który wspólnie z uczestnikami spotkania maluje obrazy przedstawiające architekturę Wodzisławia i okolic.

Warto dodać, że jest to jedyna w powiecie jędrzejowskim integracyjna impreza mikołajkowa, która cyklicznie odbywa się już od tylu lat.