Jędrzejowskie „Amazonki” świętowały pięciolecie działalności i z tej okazji zorganizowały okolicznościowy festyn. Były gratulacje, podziękowania i życzenia, a na finał koncert. Można było również wykonać badania cytologiczne.

Irena Bal, prezes stowarzyszenia Samodzielny Jędrzejowski Klub „Amazonki” mówiła o działalności klub, o tym jak jest on ważny dla kobiet chorujących na raka piersi.

– Podczas wtorkowych spotkań prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne. Przed, jak i po operacji można skorzystać z pomocy psychologa. Prowadzimy również działania edukacyjne w zakresie profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia choroby nowotworowej piersi. Oprócz tego członkinie klubu współpracującą z innymi organizacjami, spotykają się z innymi klubami, biorą udział w corocznych „Marszach życia”, jeżdżą na pielgrzymki na Jasną Górę, a także na wycieczki. U nas wsparcie mogą znaleźć także kobiety, które borykają się z innymi problemami onkologicznymi – powiedziała Irena Bal.

W czasie festynu osobom wspierającym i szczególnie zaangażowanym w działalność klubu wręczono podziękowania i złoto-bordowe róże. Otrzymały je: Marianna Dziopa, Agnieszka Derszniak, Renata Kawiorska, Grażyna Chabior i Jolanta Pazera.

Grażyna Chabior, była wieloletnia dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jędrzejowie, przypomniała, że działalność „Amazonek” w Jędrzejowie ma długą historię.

– Pierwszy klub, jako filia świętokrzyskiego, powstał w 1999 r. z inicjatywy nieżyjącej już dzisiaj Barbary Dziopy. To była wspaniała, charyzmatyczna osoba, która mimo że była bardzo chora, postanowiła nieść pomoc innym kobietom. Po jej śmierci w 2002 r. klubem kierowała Marianna Dziopa, a w latach 2007-2018 nieżyjąca już dzisiaj Halina Hajduś. W 2018 r. Świętokrzyski Klub Amazonek postanowił zlikwidować wszystkie file. W to miejsce powstał Samodzielny Jędrzejowski Klub „Amazonki”, którym od samego początku kieruje Irena Bal. Od samego początku wsparcie psychologiczne zapewnia psycholog Bogusława Supież-Nowińska, a opiekę duchową cysters o. Marek Żychowski – powiedziała Grażyna Chabior.

Gratulacje dla na ręce prezeski klubu złożyli m.in. samorządowcy oraz członkinie innych klubów „Amazonek” z województwa świętokrzyskiego.

Podczas festynu pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prowadzili edukacyjno-profilaktyczną akcję, uczono m.in. samobadania piersi. W cytobusie można było również wykonać badanie cytologiczne.

Festyn wsparli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jędrzejowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Jasionny, które przygotowało wiele smakołyków.

Podczas koncertu wystąpił zespół taneczny „Kaprys” z Małogoszcza oraz soliści Akademii Śpiewu Małgorzaty Piszczek.

Warto dodać, że jędrzejowskie „Amazonki” spotykają się w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca o godz. 15.00 w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jędrzejowie przy ul. 11 Listopada 113B. Telefon kontaktowy do prezes klubu Ireny Bal: 605 272 098.