W sobotę, 5 lipca ruszył jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Po raz pierwszy w Jędrzejowie wystąpił Bogusław Morka, jeden z najwybitniejszych polskich tenorów, któremu towarzyszył na organach Robert Grudzień, pomysłodawca i organizator festiwalu.  Tegoroczny festiwal to wotum wdzięczności za dar obecności i świętości Jana Pawła II. Artyści zaprezentowali się w programie pieśni religijnych i patriotycznych. Szczególne wrażenie zrobiło wykonanie pieśni „Boże, coś Polskę”, którą tenor zaśpiewał wspólnie z publicznością. Swoją klasę pokazał Robert Grudzień, który po raz koleiny udowodnił, że jak żaden organista potrafi wydobyć najpiękniejsze tony z jędrzejowskich organów. Koncert poprowadziła Anna Drela.
– Bardzo się cieszę, że festiwal trwa. Wypracował on sobie już odpowiednią, wysoką markę w artystycznym świecie, dlatego też wybitni artyści bardzo chętnie tu przyjeżdżają. Zawsze podkreślają, że warto tu przyjechać, bo jest fantastyczna, słuchająca z uwagą publiczność. Przyciąga także magia tego niesamowitego, świętego miejsca, jakim jest klasztor – powiedział Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.
– Festiwal odbywa się dzięki ofarności sponsorów, którzy od samego początku wspierają tę wyjątkową imprezę. Dlatego też należą się im ogromne podziękowania, a szczególnie Bankowi Pekao i Bankowi Spółdzielczemu w Jędrzejowie – powiedział Krzysztof Ślusarek, prezes JTKN.
W najbliższą sobotę, 12 lipca, wystąpi uwielbiany przez jędrzejowską publiczność Georgij Agratina, wirtuoz fletni Pana. Towarzyszyć mu będzie Robert Grudzień. Początek koncertu o godz. 19, wstęp wolny.
Organizatorami koncertów są: Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Archiopactwo oo. Cystersów, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Partnerem tegorocznej edycji jest Lokalna Grupa Działania „Ziemia Jędrzejowska – Gryf”. Sponsorami są: Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Bank Pekao, Lafarge Małogoszcz, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Bank Spółdzielczy w Kielcach, Zakład Usług Elektroenergetycznych „Elgór”, Przedsiębiorstwo „Wojtrans”, DP ClenTech, Vanstar, Quickpack, „Pema”, kwiaciarnia Tomasza Matli – „Kwiatowy warsztat”.

Do_festiwalu