W niedzielę, 28 sierpnia, zakończył się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie. W finałowym koncercie wystąpiła sopranistka Aleksandra Zamojska z Austrii, której towarzyszyli Paulina Tkaczyk na klawesynie (na zdjęciu poniżej) oraz Robert Grudzień na organach.

Tegoroczny festiwal był wyrazem wsparcia dla walczącej Ukrainy i przebiegał pod hasałem „Podaj rękę Ukrainie”. Wystąpili m.in. uwielbiany przez jędrzejowską publiczność Georgij Agratina, który z Kijowa przyjechał na kilka koncertów w Polsce, a także młodzi artyści z Ukrainy. Wybitna polska śpiewaczka Alicja Węgorzewska, która również wystąpiła z młodymi ukraińskimi artystkami, powiedziała że danego od Boga talentu nie można zmarnować, trzeba go rozwijać.

– Stąd pomysł, by młodzi artyści z Ukrainy występowali podczas różnych koncertów i imprez. W ten sposób dajemy światło i nadzieję walczącej dzielnie Ukrainie, to nasze wsparcie dla nich – mówiła Alicja Węgorzewska.

W klasztorze Cystersów wystąpili również: Piotr Sadowski i Aleksandra Sadowska, Jerzy Zelnik, Natalia Nikitina, Beata Dąbrowska, Mirosław Kozub, zespół Gospel Trio, Maciej Miecznikowski, Maciej Banek z 13-letnim synem Adamem (na zdjęciu poniżej), Marcin Obuchowski, Alicja Karpiuk, Artur Figiel, Barbara Grondkowska, Kamil Turczyn i chór „Vlodaviensis”.

Podczas festiwalu promowana była również książka Renaty Jaszczyk „Muzyka u Cystersów’, w której autorka podsumowała 25 lat jędrzejowskiego festiwalu. Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są: Archiopactwo Cysterskie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe i Fundacja im. Mikołaja z Radomia przy współpracy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Darczyńcami festiwalu są: Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Jędrzejów , Świętokrzyski Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, firmy: PUB Hadyniak, Naomi Tomasz Matuszewski, Elerte Tomasz Łuczyński, Karima Bis Maria i Krzysztof Karoniowie, Palmix Prząsław, Lokum Grażyna i Longin Wielochowscy, Vigo Quickpack, Vanstar; piękne bukiety przygotowuje kwiaciarnia „Kwiatowy Warsztat” Tomasza Matli.