Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Jędrzejowie oraz niektóre jednostki OSP otrzymały po siedem pulsoksymetrów, czyli urządzeń pomocnych m.in. przy diagnozowaniu zakażenia koronawirusem.

– To małe elektroniczne urządzenie bada stężenia tlenu we krwi i jest bardzo pomocne w diagnostyce Covid-19. Dzięki niemu bardzo szybko możemy stwierdzić, czy w organizmie dzieje się coś niedobrego i odpowiednio szybko zareagować. Osobiście w swojej pracy lekarza rodzinnego bardzo często korzystam z tego aparatu. Postanowiliśmy przekazać pulsoksymetry strażakom, by mogli przeprowadzić badanie stężenia tlenu we krwi, a tym samym pomóc w razie potrzeby. Chodzi o to, by mieszkańcy czuli się coraz bezpieczniej i mieli świadomość, że mogą liczyć na pomoc – powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski, który przekazał urządzenia strażakom.

Pulsoksymetry zostały zakupione przez Urząd Marszałkowski w ramach unijnego projektu „Stop wirusowi. Zapobieganie rozprzestrzeniania się Covid-19 w województwie świętokrzyskim”.