30 lipca w klasztorze Cystersów w Jędrzejowie wystąpiła wybitna śpiewaczka Alicja Węgorzewska. Towarzyszyli jej organista i pianista Robert Grudzień oraz młode artystki z Ukrainy: skrzypaczka Anna Prosiekova i mezzosopranistka Olha Hrytsak.

Alicja Węgorzewska, która już po raz kolejny wystąpiła na festiwalu muzyki organowej i kameralnej w Jędrzejowie, podkreśliła, że uchodźcom z Ukrainy Polska daje nie tylko dom i chleb, ale również wspiera młodych, utalentowanych artystów.

– Ponieważ danego od Boga talentu nie można zmarnować, trzeba go rozwijać. Stąd pomysł, by młodzi artyści z Ukrainy występowali podczas różnych koncertów i imprez. Dzisiaj w Jędrzejowie możemy więc posłuchać uzdolnione artystki Annę i Olhę. Wspólnymi koncertami dajemy światło i nadzieję dzielnie walczącej Ukrainie. To nasze wsparcie dla nich – powiedziała Alicja Węgorzewska, która również zachęcała publiczność do wspólnego śpiewania.

Z kolei Olha Hrytsak dziękowała wszystkim Polakom za pomoc i wsparcie.

W najbliższą sobotę, 6 sierpnia, o godz. 19 zapraszamy na kolejny koncert XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej; wystąpi Maciej Miecznikowski w programie „Modlitwa o pokój w Ukrainie i na świecie”. Wstęp wolny.