Wśród zawodów, na które wciąż jest dość duże zapotrzebowanie, warto wyróżnić ankietera. Osoba na tym stanowisku odpowiada za przeprowadzanie ankiet zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy. Swoje obowiązki zawodowe może wykonywać telefonicznie lub bezpośrednio z wybraną grupą respondentów. Na czym jeszcze polega ta praca? Przekonajmy się!

Oferty pracy dla ankieterów

W Internecie na portalach z ogłoszeniami można znaleźć wiele propozycji dla osób zainteresowanych pracą ankietera. Zazwyczaj są one udostępniane wraz z dokładnymi wymaganiami i określonym zakresem obowiązków. Pytania zawarte w ankietach na ogół są narzucone odgórnie, chociaż zdarza się, że zleceniodawca oczekuje od ankietera pomocy w ich sformułowaniu. Oferty pracy ukazujące się online często uwzględniają przyuczenie do zawodu. Wielu pracodawców proponuje kandydatom udział w szkoleniach instruktażowych. Poszczególne ogłoszenia pochodzą od firm z różnych branż. Ankieterzy są poszukiwany zarówno przez podmioty związane z sektorem usług, jak i produkcją konkretnych towarów.

Jakie obowiązki zawodowe ma ankieter?

Ankieter przeprowadza ankiety wśród pojedynczych osób lub całych grup respondentów, korzystając z narzędzi do zbierania danych. Przed rozpoczęciem realizacji swoich obowiązków zawodowych, musi zapoznać się z celem badania. Nierzadko sam zajmuje się pozyskaniem odpowiedniej ilości respondentów, mając na uwadze oczekiwania zleceniodawcy. Może pozyskiwać odpowiedzi drogą telefoniczną lub analizując dane z ankiet przeprowadzanych online. Ankieter tłumaczy respondentom, jak mają rozumieć poszczególne pytania. W swojej pracy może także zajmować się ulicznym przeprowadzaniu ankiet. W tym przypadku koniecznie powinien rozwinąć w sobie umiejętności komunikacyjne, które okażą się bardzo przydatne w nawiązywaniu kontaktu z przypadkowymi przechodniami. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się także zbieraniem wyników ankiet i przekazywaniem ich organizatorom.

Jaki cechy musi mieć ankieter? W pracy ankietera bardzo ważna jest skrupulatność i dobra organizacja. W tym zawodzie dobrze odnajdą się osoby o analitycznym umyśle. Decydując się na wykonywanie tej profesji, warto postawić na współpracę z firmą, która jest związana z interesującą dla nas branżą.