W czwartek kilka minut przed godziną 13 nad naszym regionem można było oglądać częściowe zaćmienie Słońca.

Zaćmienie objęło swoim zasięgiem przede wszystkim Europę, część Azji oraz Ameryki Północnej. Im dalej na północ, tym było bardziej widoczne. W Polsce północnej Słońce zostało przysłonięte w największym stopniu – ok. 15 proc.

– Nad naszym regionem słoneczna tarcza zniknęła w niespełna 7 proc. Zaćmienie zaczęło się o godz. 12.52. Do obserwacji wykorzystałem teleskop, za pomocą którego obraz rzutowany był na ekran – mówi Rafał Zaczkowski z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, z wykształcenia astronom.

Pracownicy i dyrekcja muzeum oglądali również zjawisko za pomocą przyciemnianych szkiełek, które pozwalały dostrzec efekt i chroniły wzrok.

Następne zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 25 października 2022 r. Będzie częściowe, widoczne także z terytorium naszego kraju. Zaćmienie całkowite pojawi się dopiero latem 2026 r., ale nie widoczne w Polsce. Swoje maksimum osiągnie nad terytorium Egiptu, gdzie faza centralna potrwa 6 minut i 23 sekundy. W naszym kraju wystąpi ono dopiero 7 października 2135 r.