6 sierpnia z krakowskich Oleandrów do Kielc wyruszył Marsz Szlakiem Pierwszej Kadrowej. Jego uczestnicy 8 sierpnia przybędą na teren powiatu jędrzejowskiego.

Uroczyste powitanie Kadrówki w Wodzisławiu przewidziano na godzinę 17.00 na moście na rzeczce Mozgawce. Stamtąd kolumna marszowa w asyście Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej przejdzie na Rynek. Po oficjalnych przemówieniach nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej Józefa Piłsudskiego oraz na grobach Czesława Bankiewicza „Skauta” i żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

Do Jędrzejowa Kadrówka przybędzie 9 sierpnia. Około godziny 17.30 uczestnicy marszu przejdą spod budynku ZS nr 2 przy ul. Okrzei na pl. T. Kościuszki, gdzie o godz. 18.00 nastąpi powitanie i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie w 1915 r. 10 sierpnia na godz. 7.45 zaplanowano przemarsz pod siedzibę Starostwa Powiatowego. Około godz. 8.30 Kadrówka wyruszy z Jędrzejowa do Choin w gminie Sobków, a 12 sierpnia przybędzie do Kielc.

W tym roku przypada 110. rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc oraz 100. rocznica organizacji upamiętniającego to wydarzenie marszu. W jubileuszowym marszu bierze udział ok. 350 osób, komendantem jest Dionizy Krawczyński.

6 sierpnia 1914 r., tuż po wybuchu I wojny światowej, do Królestwa Polskiego wkroczył dowodzony przez Józefa Piłsudskiego oddział (liczący ponad 180 osób) złożony z członków działających w Galicji paramilitarnych organizacji strzeleckich. Jego zamiarem było wywołanie narodowego powstania na tyłach armii rosyjskiej. Choć plan ten nie powiódł się, 16 sierpnia 1914 r. władze austriackie zgodziły się na utworzenie u boku własnej armii Legionów Polskich, które kontynuowały rozpoczętą przez strzelców Piłsudskiego walkę o niepodległą Polskę.

Przed wymarszem strzelców do Królestwa Polskiego Józef Piłsudski powiedział m.in. te znamienne słowa: „ Żołnierze!… Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było… Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię”.