Jędrzejów. 15 czerwca nasze miasto odwiedzi osteobus. Można w nim będzie wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku osteoporozy.

Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań. To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. Wczesne rozpoznanie osteoporozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Fundacja Neuca dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu Partner+, rozpoczyna akcję bezpłatnych badań profilaktycznych. Wykonywana podczas nich densytometria, umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju, a także pozwala na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Polecana jest osobom po 40. roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom po 50. roku życia i mężczyznom po 55. roku życia.

Badanie trwa około 7 minut, wcześniej personel przeprowadza wywiad z pacjentem. Po jego zakończeniu, otrzyma on wydrukowany wynik, a także wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy.

Z badania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża. Osteobus będzie stacjonował w Jędrzejowie 15 czerwca przy aptece przy ulicy Jana Pawła II 36, w godz. 10-16. Udział w badaniu jest bezpłatny, zapisy na badania w aptece.