Zabytkowy parowóz na stacji Sędziszów w trakcie renowacji

stacja_sedziszow

Sędziszów. Emerytowani kolejarze i członkowie Stowarzyszenie Osiedla Sady odnawiają zabytkową lokomotywę, która stoi przy ul. Dworcowej, obok stacji PKP.

Parowóz, doskonale widoczny z okien pociągów wjeżdżających na stację Sędziszów od strony Tunelu, stał się już swoistą wizytówką miasta (obok wież kościoła św. Brata Alberta).

– Parowóz wymagał renowacji, był już w nie najlepszym stanie. Ustawiono go w 1995 r. z inicjatywy kolejarzy pracujących z lokomotywowni, która już obecnie nie istnieje. Związek Zawody Kolejarzy i Maszynistów zwrócił się do prezesa LHS o pomoc w tej sprawie. Prosiliśmy LHS o wykonanie piaskowania lokomotywy, bo to kosztowne przedsięwzięcie. Prezes się zgodził i piaskowanie wykonano. My położyliśmy już podkład i teraz dwa razy pociągniemy czarną farbą. Poza tym musimy uzupełnić braki, wstawić nowe szyby, podłogę w środku parowozu, bo uległy już zniszczeniu. Ma wyglądać, tak jak kiedyś – powiedział „Gazecie Jędrzejowskiej” Stanisław Ogonowski, jeden z organizatorów akcji.

Środki na farbę do malowania lokomotywy przekazał burmistrz Wacław Szarek, który podkreślił, że to bardzo cenna inicjatywa.