Zabytkowy kredens i obraz z refektarza już po konserwacji

Organy

Jędrzejów. Ojcowie cystersi przeprowadzili remont refektarza, czyli klasztornej jadalni, miejsca szczególnego we wspólnocie zakonnej.

W refektarzu odbywają się spotkania ojców i braci zakonnych przy wspólnym posiłku. Tam też przyjmowani są goście odwiedzający klasztor.

– Wymieniona została już podłoga, deski zastąpił parkiet. W refektarzu na wyposażeniu jest zabytkowy kredens, który ma ponad 200 lat. Jak trafił ten wyjątkowo piękny mebel do klasztoru, do końca nie wiadomo. Jedna z hipotez mówi, że był on wyposażeniem jednego z zakonników, który trafił do Jędrzejowa po przywróceniu klasztoru. Inna wersja mówi, że został podarowany przez osoby świeckie. W każdym bądź razie kredens został odnowiony w pracowni konserwatorskiej Adama Snochowskiego w Kielcach, czyli odczyszczony, przeprowadzono dezynfekcję, uzupełniono ubytki i zabezpieczono na kolejne lata. Do tej samej pracowni oddaliśmy też do renowacji kopię obrazu Jana Matejki „Kazanie Skargi”, którą w latach 40. XX w. wykonał Czesław Dutkiewicz. To duże płótno, bo ma wymiary 321×179 cm. Obraz był już kilka razy odnawiany, ale przeprowadzono to dość niefachowo, doprowadziło to m.in. do jego częściowego rozerwania i zdeformowania płótna. Poza tym powierzchnia była mocno zabrudzona i zakurzona, teraz obraz nabrał zupełnie innego blasku – stwierdził o. Bruno Paterewicz.

Cystersi mają jeszcze w planie konserwację znajdujących się w refektarzu dwóch obrazów (przedstawiających św. Bernarda i św. Wojciecha), a także krzyża z XVIII w., który także jest mocno zniszczony. Jak stwierdził o. Bruno, prace konserwacyjne prowadzone są z środków klasztornych.