Jędrzejów. W zabytkowych piwnicach Muzeum im. Przypkowskich trwa remont. Po jego zakończeniu powstanie tam nowoczesna ekspozycja zbiorów gastronomicznych.

Jak mówi Jan Przypkowski, dyrektor muzeum, remont piwnic rozpoczął się z opóźnieniem, ponieważ były pewne problemy ze znalezieniem wykonawcy.

Celem remontu jest przygotowanie miejsca pod całkiem nową ekspozycję zabytków gastronomicznych, których muzeum ma dość dużo.

– Wiadomo, że pierwszy dyrektor muzeum, Tadeusz Przypkowski, miał rozliczne zainteresowania, a wśród nich była kuchnia i kulinaria. Nazbierało się dużo eksponatów, które, szczerze powiem, nigdy nie były wystawione w sposób metodyczny. Na początku były poustawianie w całym starym domu Przypkowskich w sposób dość chaotyczny. Później były wystawione w piwnicy pod pawilonem. Po remoncie w latach 80. znalazły się w obecnie remontowanych zabytkowych osiemnastowiecznych piwnicach pod kamienicami nr 7 i 8, które są ze sobą połączone. Teraz marzy mi się nowy, bardziej nowoczesny sposób prezentacji eksponatów – mówi dyrektor. Remont wraz z aranżacją wnętrz powinien zakończyć się latem tego roku. Pieniądze pochodzą z unijnego dofinansowania ze Świętokrzyskiej Lokalnej Grupy Rybackiej. Całość robót kosztować będzie ok. 350 tys. zł. Muzeum musi wnieść wkład własny w wysokości 69 tys. zł i jak mówi dyrektor, liczy na pomoc Starostwa Powiatowego.