Sukces ratowników medycznych – powalczą w finale Mistrzostw Polski

23253

Powiat. Ratownicy medyczni z Jędrzejowa zajęli drugie miejsce w I Podkarpackich Regionalnych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i zakwalifikowali się do Mistrzostw Polski, które odbędą się we wrześniu w Krakowie.

Zawody odbył się w Mielcu, a wzięło w nich udział 19 ekip z całej Polski. Jędrzejowska drużyna wystąpiła w składzie: Kamil Makowski, Mateusz Putowski i Rafał Kitliński.

Do wykonania było siedem zainscenizowanych zadań; niektóre z nich, jak mówią ratownicy, miały bardzo dramatyczny przebieg. Tradycyjnie zmagania rozpoczął test wiedzy. Były dwa zadania nocne, jedno z nich to udzielenie pomocy w wypadku drogowym, a drugie to interwencja w domu chorego. Inne zadania to m.in.: ratowanie dziecka wrzuconego przez okno.

– Ciekawym zadaniem było udzielenie pomocy poszkodowanemu anglojęzycznemu żołnierzowi, którego przywieziono śmigłowcem Black Hawk. W tym wypadku oprócz sprawności zawodowej sprawdzano także znajomość języka angielskiego. Kolejne polecanie dotyczyły udzielania szybkiej pomocy: zatamowanie krwawienia drwalowi, który piłą przeciął sobie tętnicę. Było to zadanie pn. „Ciach”. Za najsprawniejsze wykonanie tego właśnie zadania otrzymaliśmy nagrodę specjalną – powiedział nam Rafał Kitliński.

Mistrzostwa ratowników są zawsze dokonała okazją do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

– Przed zawodami zawsze się spotkamy i ćwiczymy różne symulacje. W jędrzejowskiej siedzibie pogotowia ratunkowego mamy salę wykładową, gdzie m.in. możemy przeprowadzić ćwiczenia na fantomie. Udział w zawodach to adrenalina i zawsze wielkie wyzwanie – podkreśla Rafał.

Ratownikom z Jędrzejowa gratulujemy i życzymy miejsca na podium we wrześniowych Mistrzostwach Polski.