Rocznica odbicia więźniów i odsłonięcie tablicy upamiętniającej Piotra Kurka

8681

Jędrzejów. W trakcie obchodów 74. rocznicy odbicia żołnierzy Armii Krajowej z aresztu gestapo w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odsłonięto tablicę upamiętniającą Piotra Kurka.

Dr Piotra Kurek, który zmarł 5 sierpnia 2017 r., był działaczem kombatanckiego środowiska Armii Krajowej i współtwórcą Klubów Historycznych im. Armii Krajowej. Bernard Suchmiel, wicedyrektor ZSP nr 2, przedstawił bardzo osobistą biografię Piotra Kurka.

– Tu w gablocie są zdjęcia upamiętniające pobyt Piotra Kurka na uroczystościach w Jędrzejowie, które pokazują, że on wciąż jest wśród nas. Gdyby nie on, nie byłoby pomnika Armii Krajowej Komendy Obwodu Leśniczówka-Gaj, pomnika mjr. Stefana Gądzio Kosa oraz pomnika upamiętniającego zrzut broni dla żołnierzy Armii Krajowej. Gdyby nie on, nie bylibyśmy drudzy w Polsce, którzy utworzyli Klub Historyczny im. Armii Krajowej. Piotr Kurek zawsze kiedy szedł z Kadrówką, spał u nas w szkole, na zapleczu klasy historycznej. W ubiegłym roku, w sierpniu, szykowałem mu miejsce na nocleg, kiedy dotarła do mnie wiadomość o jego śmierci. We wrześniu spotkałem się ze starostą jędrzejowskim i postanowiliśmy upamiętnić Piotra. Poszedłem z prośbą do Pawła Szostaka, prezesa firmy „Vanstar”, mojego ucznia i zapytałem, czy nie wykonałby tablicy pamiątkowej. Odzew był natychmiastowy, za trzy dni tablica była już w moim gabinecie. Za to serdecznie dziękuję w imieniu społeczności naszej szkoły – powiedział wzruszony B. Suchmiel.

Na zdjęciu: odsłonięcie pomnika upamiętniającego odbicie więźniów. Piotr Kurek w na drugim planie z lewej strony.