Błogoszów. Podczas powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej osiągnęła wielki sukces, zajmując trzy pierwsze miejsca i jedno drugie.

Błogoszów to mała wieś w gminie Oksa. Liczy ok. 400 mieszkańców. Ochotnicza Straż Pożarna jest mocno zakorzeniona, powstała w 1925 r. W 1999 r. powołano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Mimo że jednostka nie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, często wyjeżdża do różnych akcji i zdarzeń.

– W sierpniu przez kilka dni usuwaliśmy skutki nawałnicy, która przeszła przez wieś Lipno – mówi prezes OSP Bogusław Warzyński.

Do OSP należy 25 czynnych strażaków oraz ośmiu członków honorowych i czterech wspierających. Ponadto dziewięć pań tworzy drużynę kobiecą, a 20 chłopców i dziewcząt drużynę młodzieżową.

– Sukcesy w zawodach to efekt wieloletniej dobrej pracy z młodzieżą – mówi prezes Bogusław Warzyński.

– Kilka lat temu zaczęliśmy trenować bardziej intensywnie. Było ciężko, bo nie mieliśmy odpowiedniego sprzętu, ale z czasem go zgromadziliśmy. Przygotowania rozpoczynamy na dwa miesiące przed zawodami. Największą uwagę przywiązujemy do biegów, by jak najszybciej pokonać sztafetę. Później dochodzą elementy techniczne, np. skręcanie węży. Na zawodach najtrudniej pokonać tremę, bo przecież każda drużyna chce się pokazać z jak najlepszej strony – mówi Damian Michałek, trener drużyny męskiej.

– Treningi są filmowane. Później film odtwarzamy i wyłapujemy błędy, jakie popełniliśmy – dodaje Adrian Kwiecień, który zapewnia obsługę filmową zespołu.

Jak zauważył prezes Warzyński, w gminie Oksa jest duża konkurencja między jednostkami OSP i przez to poziom zawodów gminnych jest bardzo wysoki.

– U nas dużą wagę przywiązuje się do zawodów pożarniczych, każdy chce być najlepszy. O poziomie w świadczą wyniki zawodów powiatowych: młodzieżowa drużyna chłopców z Zakrzowa zajęła pierwsze miejsce, a drużyna męska z Oksy była trzecia – mówi Bogusław Warzyński.

Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że sukcesy nie biorą się znikąd. To efekt dobrej atmosfery i współpracy. Podczas przygotowań i zawodów wszyscy sobie pomagają, doradzają, by jak najlepiej wypaść.

Poniżej podajemy składy drużyn pożarniczych:

drużyna męska – Marcin Peroń, Damian Michałek, Piotr Kwiecień, Dariusz Struski, Tomasz Soboń, Konrad Michałek, Przemysław Łaskawski, Grzegorz Lesiak i Konrad Głogowski;

drużyna kobieca – Irena Wrońska, Patrycja Wrońska, Klaudia Kwapień, Malwina Tarka, Anna Gumul, Wiktoria Dąbrowska, Monika Fryc, Anna Widurska i Karolina Sadowska;

drużyna dziewcząt – Julia Synowska, Weronika Banaś, Kornelia Jagoda, Anna Korpińska, Natalia Syrek, Magda Suliga, Karolina Nagaba, Anna Ziętara i Kinga Lubińska;

drużyna chłopców – Mateusz Kaleta, Adam Marszałek, Bartek Jaworski, Bartek Wróbel, Eryk Grochal, Jakub Bukowski, Norbert Malinowski, Piotr Jachimowski i Marcin Marszałek.