Jędrzejów. Czytelnicy interweniujący w redakcji, zwrócili nam uwagę, że w ostatnim czasie pogorszyła się jakość wody w kranach. Jest dużo kamienia, często muszą czyścić czajniki.

– Mieszkam na osiedlu Zachód, zauważałam pogorszenie jakości wody od czasu, kiedy na jesieni była awaria. Co dwa dni muszę czyścić czajnik. Wiadomo to, co pijemy, ma wpływ na nasze zdrowie. Zadzwoniłam do sanepidu, gdzie usłyszałam, że pod względem bakteriologicznym woda jest w porządku, w spółdzielni usłyszałam, że wodę powinny oczyścić wodociągi, a w wodociągach, że woda jest, jaka była. Teraz dzwonię więc do redakcji, żebyście poruszyli ten problem – powiedziała jedna z naszych czytelniczek.

Bożena Janus, prezes Wodociągów Jędrzejowskich, podkreśla, że monitoring wody prowadzony jest na bieżąco: – Woda jest twarda, zawsze taką mieliśmy, ale mieści się w normach. Potwierdzają to przeglądy okresowe, które prowadzimy. Wodę kontroluje też sanepid pod względem bakteriologicznym, ale służby zwracają nam również uwagę, jeśli przekroczone są inne normy.

Wiadomo, że jeżeli zdarza się jakaś awaria, to tuż po jej usunięciu woda być gorszej jakości i mieć zmieniony kolor.

– Po awarii rury są płukane. Inną sprawą jest to, że kiedy woda jest używana rzadziej i np. kiedy stoi w rurach w nocy, może pojawić kamień. Kiedy woda używana jest częściej, rury oczyszczają się. Zaletą naszej wody jest jednak to, że nie jest ona uzdatniana – dodaje B. Janus.