W październiku – Miesiącu Świadomości Raka Piersi – Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęca do badań profilaktycznych. Na pacjentki, które skorzystają z bezpłatnej mammografii lub cytologii czekają kobiece upominki i sprzęt AGD.

– Chcemy, żeby nasze społeczeństwo zrozumiało, że nasze zdrowie jest w naszych rękach. Droga, jaką idziemy, prowadzi do przebudowy mentalności i świadomości społecznej – powiedział 1 października na konferencji prasowej prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Wsparte środkami unijnymi działania ŚCO już przynoszą efekty: mieszkanki województwa świętokrzyskiego coraz chętniej korzystają z badań profilaktycznych.

 

Profilaktyczny rekord w gminie Krasocin

Rekord frekwencji na badaniach padł w tym roku w Krasocinie. Aż 136 badań wykonano w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który w dniach 27-28 sierpnia stacjonował w tej gminie. Trzeci rok z rzędu w promocję profilaktycznej cytologii i mammografii mocno zaangażował się Ireneusz Gliściński – wójt Krasocina. Na mieszkanki gminy, które skorzystają z bezpłatnej profilaktyki, czekały nagrody: sprzęt AGD i nagroda specjalna – przygotowane przez pana wójta.

Ponadto każda pani po badaniu w cytomammobusie ŚCO została wyposażona w zestaw kobiecych upominków – zgodnie z realizowanymi przez ŚCO projektami. Dodatkowe nagrody (zestaw szklanek) ufundował również dla wszystkich badających się mieszkanek gminy Związek Nauczycielstwa Polskiego.

26 września w Bibliotece Gminnej w Krasocinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród paniom, które zostały wylosowane wśród wszystkich badających się mieszkanek gminy. Do 20 pań trafiły markowe blendery, a jedna z pań otrzymała nagrodę główną: luksusowy siedmiobiegowy rower damkę z koszykiem na zakupy.

SCO_DSC_0248

– Mieliśmy różne pomysły, ale doszedłem do wniosku, że to powinna być nagroda bardzo praktyczna, która jednocześnie będzie zachęcała do zdrowego stylu życia. Dobry, markowy rower, najdroższy, jaki mogliśmy znaleźć w całej gminie, świetnie będzie się sprawdzał na naszych drogach. Można też jechać nim na wycieczkę. Mam nadzieję, że będzie pani długo służył – powiedział wójt Ireneusz Gliściński, gratulując pani Grażynie, nauczycielce ze szkoły podstawowej w Cieślach, której przypadła w udziale główna nagroda.

– Jestem kompletnie zaskoczona. Nigdy w życiu niczego nie wygrałam, a tu taka niespodzianka. Warto się badać, bo zdrowie jest najważniejsze – powiedziała pani Grażyna.

– Cieszymy się ogromnie ze zwiększającej się liczby świadomych mieszkanek gminy Krasocin, które korzystają z badań profilaktycznych. Powiedzcie swoim koleżankom, sąsiadkom, że warto się badać, bo te badania trwają tylko chwilę, a ratują życie. Zachęćcie inne kobiety swoim przykładem – powiedziała Dorota Węglińska, koordynator mobilnej pracowni diagnostycznej cytomammobusa ŚCO.

SCO_DSC_0245

Zbadaj się – rak szyjki macicy to podstępny nowotwór

Dr Leszek Smorąg, specjalista ginekolog onkolog, kierownik projektu „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie” podkreśla, że rak szyjki macicy nadal jest groźnym nowotworem, ponieważ wciąż zbyt dużo pacjentek zgłasza się w zaawansowanym stadium choroby. W 2015 r. zaawansowaną postać raka szyjki macicy stwierdzono u 77 mieszkanek województwa świętokrzyskiego, a przedinwazyjną postać choroby u 49. Z powodu raka szyjki macicy zmarły 53 kobiety.

SCO_DSC_0374

– Badaniem pozwalającym wykryć nowotwór w stadium początkowym, kiedy kobieta nie ma jeszcze żadnych objawów choroby, jest cytologia – dodaje dr Smorąg.

Bezpłatne badania cytologiczne są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego w wieku 25-59 lat. Rejestracja na badania pod nr telefonu: 609 99 00 33.

 

Zbadaj się – nagrody i udogodnienia czekają

Wszystkie panie, które wykonają bezpłatną cytologię w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, otrzymują upominki. Co 20. pacjentka, która wymyśli hasło zachęcające do profilaktyki, może odebrać w nagrodę sprzęt AGD.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako pierwszy szpital w kraju oferuje kobietom bezpłatny dowóz na profilaktyczną cytologię. Szpital zapewnia bezpłatną opiekę dla dziecka lub osoby niesamodzielnej na czas badania. Centrum dysponuje również pierwszym w Polsce cytobusem – mobilnym gabinetem położnej, skonstruowanym wewnątrz lekkiego busa, wyposażonym w fotel ginekologiczny i wszelkie niezbędne udogodnienia (ogrzewanie, klimatyzacja, kabina higieny intymnej z bidetem). Cytobus przyjeżdża bezpłatnie na życzenie mieszkanek świętokrzyskiego do ich miejsca zamieszkania lub zakładu pracy.

Żeby zamówić cytobus do swojej miejscowości – wystarczy zadzwonić: 609 99 00 33

26282