Powiat. 13 stycznia w całej Polsce odbywać będzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na terenie powiatu zarejestrowanych zostało pięć sztabów. Grać będą – jak mówi hasło przewodnie – dla dzieci małych i bez focha na zakup sprzętu do specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Sztab w Centrum Kultury w Jędrzejowie działa pod kierunkiem Tomasza Puchrowicza. Skupia on ponad 250 wolontariuszy. Na scenie zaprezentują się m.in. formacja taneczna Eks-tremum oraz Parada i wokaliści z Małej Akademii Śpiewu. Chętni będą mogli zarejestrować się jako dawcy szpiku (w godz. 14-18). Zamiast tradycyjnego symbolicznego światełka do nieba zaplanowano pokaz żonglowania żywym ogniem.

Sztabem przy Domu Kultury w Małogoszczu kieruje Jacek Szymański. 40 wolontariuszy kwestować będzie w miejscowościach: Złotniki, Żarczyce Duże, Kozłów, Rembieszyce oraz Małogoszcz. Od godz. 16:30 na placu przed Domem Kultury rozpocznie się impreza plenerowa, wystąpią: uczniowie ze Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu, artyści z DK Małogoszcz: soliści ze Studia Piosenki, zespół taneczny „Kaprys”, orkiestra dęta, zespół śpiewaczy „Bochenianki”, Zespół Pieśni i Tańca DK Małogoszcz oraz Kapela Heńka. Gwiazdą wieczoru będzie grający muzykę taneczną – zespół „Braters”. W trakcie trwania imprezy będą prowadzone licytacje gadżetów orkiestrowych oraz usług przekazanych na rzecz WOŚP, zapłonie również orkiestrowe ognisko. Licytowany będzie m.in. półroczny kurs języka angielskiego dla dzieci w Centrum Językowym Big-Ben, walentynkowy bukiet kwiatów dla ukochanej, koszyk specjałów z domowej spiżarni, orkiestrowe koszulki, kalendarze i inne. Małogoscy seniorzy uruchomią punkt informacyjny, dotyczący opasek alarmowych dla osób starszych.

W Samorządowym Centrum Kultury w Sędziszowie prace sztabu i 30 wolontariuszy koordynuje Jolanta Wiekiera. Na scenie placówki od godz. 16 zaprezentują się: zespół „Revers Band”, Studio Piosenki, ognisko muzyczne, dzieci i młodzież przygotowane przez Alinę Bajan, Przedszkole Samorządowe, SP nr 2 i ZSO w Sędziszowie.

W Sobkowie na czele sztabu w Szkole Podstawowej stoi Volha Wujcik, a wspiera ją ośmioro wolontariuszy. Na finał i program artystyczny organizatorzy zapraszają do budynku szkoły. Rodzice przygotowują ciasta, a miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich zadbają o poczęstunek. Dodatkowo Klub Sportowy Nida organizuje turniej piłki nożnej, zaplanowano także maraton zumby. W Wodzisławiu sztab zlokalizowany będzie w Szkole Podstawowej. Pieniądze zbierać będzie 45 wolontariuszy, a ich działania koordynuje Jerzy Kostyła. W godz. 10-14 w szkole, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoja krew – moje życie”, prowadzona będzie zbiórka krwi, a po południu w sali gimnastycznej rozpocznie się impreza finałowa. W przygotowaniach współpracują: Rada Rodziców SP w Wodzisławiu, szkoły podstawowe w Brześciu, Lubczy, Mierzawie i Piotrkowicach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Klub Sportowy Partyzant, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Spoko”.