Jacek Słowak z Kielc i Szymon Flak z Obiechowa ze Stowarzyszenia „Salutem”, którzy jako pierwsi w historii objechali kontynent afrykański wzdłuż linii brzegowej, zostali nominowani przez kapitułę „National Geographic” do najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej – „Travelery”.

O wyprawie, która odbyła się w ramach projektu „Scyzoryki wzdłuż Afryki”, pisaliśmy wielokrotnie. Odbyła się ona w dwóch etapach. Pierwszy trwał 72 dni. Podróżnicy przejechali wtedy zachodnie wybrzeże Afryki. Pod koniec grudnia 2017 r. wyruszyliśmy z Tangeru w Maroku, a podróż zakończyliśmy w Kapsztadzie w RPA. Drugi etap rozpoczęli w lipcu 2018 r. w Kapsztadzie, a zakończył w październiku w Tangerze. W sumie odwiedzili 30 krajów i przejechali blisko 45 tys. km; w podróży byli 200 dni.

Dodać należy, iż wyprawa powiązana była z akcją charytatywną. W jej trakcie podróżnicy obdarowali dzieci z wielu afrykańskich krajów ubraniami, artykułami papierniczymi i zabawkami, jakie zebrali w Polsce. Akcja podjęta przez mieszkańców naszego regionu została doceniona i kapituła „National Geographic” nominowała ich do najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej „Travelery” w kategorii „społeczna inicjatywa roku”. Zachęcamy czytelników do głosowania na „scyzoryków”. Głos można oddać za pośrednictwem linku http://travelery.national-geographic.pl/?fbclid=IwAR0tiV8UlOn0u5zN27A9m5jLrqPvsyE6wTKKvfHJ0JzrwlJVZ-oXgHyy42o (głos będzie ważny jeśli wybierze się po jednej akcji z każdej kategorii).