Miliony unijnego wsparcia na rozwój firm w powiecie jędrzejowskim

Starostwo

Jędrzejów. Meble ze starego drewna, spływy kajakowe, mobilna myjnia parowa, czy agencja ślubna – to niektóre pomysły na biznes przedsiębiorczych mieszkańców powiatu jędrzejowskiego.

W Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie podpisano umowy o przyznanie pomocy na realizację przedsięwzięć w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Łącznie było to 39 umów z wnioskodawcami ubiegającymi się o pomoc za pośrednictwem LGD „Ziemia Jędrzejowska – Gryf”. Jak wyjaśnia Łukasz Skórski, zastępca kierownika biura PROW ds. obsługi wniosków, beneficjenci 23 umów na podjęcie nowej działalności gospodarczej dostali po 75 tys. zł. Siedem umów opiewało na budowę ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej; dofinansowania sięgały prawie 300 tys. zł, a beneficjenci mogą liczyć na pełne dofinansowanie. Dziewięć umów dotyczyło rozwijania działalności; przedsiębiorcy dostają dofinansowanie maksymalnie 70 proc. kosztów, ale nie więcej niż 300 tys. zł.

Jak zauważył Piotr Żołądek, wicemarszałek województwa, pomysły na własny biznes są bardzo ciekawe. Trzeba też podziwiać upór i konsekwencję przedsiębiorców, dzięki którym zwyciężyli w naborze wniosków, mierząc się z trudnymi kryteriami oraz zawiłościami procedur. Bogusława Wypych, szefowa LGD, podkreśliła, że dzięki nowym przedsięwzięciom powstały w powiecie 53 miejsca pracy. Pośród pomysłów na nową działalność są np.: wykonywanie mebli ze starego drewna, organizacja spływów kajakowych, mobilna myjnia parowa, czy ślubna agencja.

– Pomysł na wytwarzanie mebli ze starego drzewa, pochodzącego ze stodół czy domów jest niszowy. Wraca moda na takie meble, robi je niewiele firm. W mojej rodzinie tradycje stolarskie są od pokoleń. Mnie samego zawsze ciągnęło do drewna – mówi Marcin Pawłowski z Brynicy Mokrej.

Z kolei Łukasz Bełdowski sięgnął po dofinansowanie na zakup wyposażenie dla studia filmowego i fotograficznego. Wnioski złożyły także stowarzyszenia czy parafie. Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kozłowie dostała 191 tys. 823 zł na organizację skweru przy kościele, Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Jędrzejowska” na przebudowę pawilonu Muzeum im. Przypkowskich – 187 tys. 187 zł. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Książe Skroniów kosztem 300 tys. zł zbuduje świetlicę wiejską. Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Rembieszycach wybuduje skwer oraz zagospodaruje plac wokół kościoła za kwotę 112 tys. 390 zł. Fundacja Kreatywnej Przestrzeni i Rozwoju CampoSfera kosztem ponad 80 tys. zł zbuduje tereny rekreacyjne w Klimontowie. Za podobną kwotę dzięki Fundacji Perspektywy i Rozwój z Sędziszowa powstanie teren rekreacyjno-sportowy w Łowini. Stowarzyszenie Łysaków dostało 212 tys. 475 zł na budowę ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej.

– Zawiązane w ubiegłym roku stowarzyszenie łączy mieszkańców Łysakowów – Drugiego, Kawęczyńskiego i Pod Lasem. Przy remizie w Łysakowie pod Lasem zbudujemy altanę, plac zabaw, siłownię i budynek gospodarczy. Ogrodzony teren ma służyć integracji mieszkańców, ale także wskazywać młodym ludziom inny niż siedzenie przy komputerze sposób spędzania wolnego czasu – powiedziały „Gazecie Jędrzejowskiej” Roksana Jarząbek i Dorota Kralewska z zarządu stowarzyszenia.