„Korowód niepodległości” zawitał do Jędrzejowa

24964

Jędrzejów. W poniedziałek do Centrum Kultury zawitał „Korowód niepodległości”. Projekt został przygotowany z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

„Korowód niepodległości” to projekt wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek. Główne jego założenia opierają się na patriotycznych spotkaniach z młodzieżą we wszystkich miastach powiatowych województwa świętokrzyskiego. Oprócz lekcji historii, prowadzonych przez specjalistów, składają się one z zabaw oraz swoistego odkrywania historii poprzez mobilną, interaktywną wystawę.

Do jędrzejowskiego Centrum Kultury w dwóch turach przybyła młodzież ze szkół podstawowych i gminazjalnych z terenu powiatu. Każdy z uczestników wyposażony został w wiatraczek w biało-czerownych barwach i „Elementarz młodego patrioty”. Przedstawiciele szkół brali udział w konkursie wiedzy, gdzie przyszło im się zmierzyć z pytaniami m.in. jakie przezwisko nosił Józef Piłsudski, jak nazywał się jego ulubiony koń i kiedy przypadać będzie 100. rocznica odzyskania niepodległości.

Przed budynkiem Centrum Kultury można było spróbować swoich sił na sportowej strzelnicy, a na holu wewnątrz przyjrzeć się z bliska replikom broni, zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce (w czapce legionisty i z wąsami a la marszałek) oraz przy fotościance (np. w rycerskiej zbroi). Wszyscy chętnie fotografowali się z podobizną Józefa Piłsudskiego i postacią, która na koszulce miała napis „Młody patriota”.