Jędrzejów. 39-letni ojciec Rafał Ścibiorowski został nowym opatem klasztoru Cystersów. Zastąpił na tym stanowisku o. Edwarda Stradomskiego, który opactwem kierował przez 22 lata.

Wybory odbyły się dzisiaj, 14 marca. Przewodniczył im, w imieniu generała zakonu, o. dr Piotr Chojnacki, opat klasztoru w Mogile, prezes polskiej kongregacji cysterskiej. W wyborach wzięło udział 19 mnichów. Kandydat na opata musiał spełnić kilka warunków, m.in. powinien być pięć lat po ślubach wieczystych, mieć święcenia kapłańskie, skończone 30 lat i nie więcej niż 75 lat.

– To dla mnie duże zaskoczenie. Nie spodziewałem się, że wspólnota obdarzy mnie tak dużym szacunkiem, a z drugiej strony wielkim kredytem zaufania. To wielkie zobowiązanie, które stoi przede mną: prowadzenie współbraci zarówno w modlitwie, ale także przeżywanie codzienności – powiedział o. Rafał Ścibiorowski.

Mówiąc o planach na przyszłość, nowy opat zaznaczył, że na początku musi zapoznać się z funkcją przełożonego od tej strony administracyjnej: na czym ona polega i jakie wiążą się z nią wyzwania i zobowiązania.

– Na pewno będzie to kontynuacja, zarówno w sferze duchowości, z której wyrastamy, jak i w perspektywie duszpasterstwa, misji, spotkań z ludźmi, bycia z nimi i przeżywania codzienności, czasami prozaicznej, czasami trudnej i wymagającej. Będę się starał, by dzieło konserwacji klasztoru było kontynuowane, będę też dążył o podniesienie naszej świątyni do rangi bazyliki mniejszej – stwierdził opat elekt.

Opat Rafał Ścibiorowski ma 39 lata, pochodzi z Żarczyc Małych w gminie Małogoszcz. W zakonie cysterskim jest od 22 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 2011 r.