Jędrzejów. Koncert wybitnej polskiej śpiewaczki Alicji Węgorzewskiej zakończył tegoroczny XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Śpiewaczka wystąpiła wspólnie z Robertem Grudniem, który towarzyszył jej na organach i pianinie, oraz Martą Nanowską, skrzypaczką. Alicja Węgorzewska zaśpiewała klasyczne pieśni, m.in. „Panis angelicus” Caesara Francka.

Po koncercie artystka powiedziała, że czuje się zaszczycona i wyróżniona, że w tak wielkim dniu, jak święto Matki Bożej Częstochowskiej, a także w 800. rocznicę przybycia biskupa Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa i w 40. rocznicę powołania Karola Wojtyły na papieża mogła wystąpić w Jędrzejowie.

– Jestem pełna podziwu dla archiopactwa, dla tego wspaniałego zabytku dziedzictwa kulturowego. Kiedy tu się śpiewa, czuje się ducha przeszłości. Jest piękna akustyka. Dlatego też to był wyjątkowy koncert, w wyjątkowym miejscu i dla wyjątkowej jędrzejowskiej publiczności. Publiczności, która jest ciepła, słucha muzyki i pięknie reaguje. To jest cudowne, bo my artyści istniejemy tylko dzięki takim ludziom, jak tu w Jędrzejowie – powiedziała Alicja Węgorzewska.

Na zakończenie były kwiaty i podziękowania za piękny festiwalowy czas. Było także wspólne śpiewanie. Najpierw proboszcz z Mierzwina ks. Zbigniew Kasperek zaintonował na cześć Alicji Węgorzewskiej „Plurimos annos” (na zdjęciu), zaś sama artystka zaproponowała wspólne odśpiewanie „Apelu jasnogórskiego”.

Później Alicja Węgorzewska cierpliwie rozdawał autografy jędrzejowskiej publiczności.

I tak oto XXIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej przeszedł do historii, ale już dzisiaj zapraszamy na jubileuszowy, XXV festiwal, który odbędzie się w przyszłym roku.

– Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie hojność sponsorów, którymi byli: Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Veloia – sponsor strategiczny, 7NT HiTech, 7NT, Bank Spółdzielczy w Kielcach, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, bank PKO BP, firmy: Vanstar, Elgór, Wojtrans, Karima, PUB Hadyniak, Pema Nawrot, Grażyna i Zdzisław Florczykowie oraz kwiaciarnia „Kwiatowy Warsztat”. Im wszystkim serdecznie dziękujemy – powiedział Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

Organizatorami festiwalu są: Archiopactwo Cysterskie w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno- Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia przy współpracy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.